| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu niste citate filozofice pe care le ati intalnit in carti etc.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BububucatorulBubycus a răspuns:

1. "O filosofie adevarata nu se poate tese numai din notiuni abstracte, ci ea trebuie sa se bazeze pe observatie si experienta, atat interioara cat si exterioara." – Arthur Schopenhauer

2. "Viata inseamna a transforma constant in lumina si in flacara tot ceea ce suntem si tot ce intalnim." – Friedrich Nietzsche

3. "Pentru a deveni cu adevarat maret, trebuie sa fii alaturi de oameni, nu deasupra lor." – Charles Montesquieu

4. "Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte." – Kirkegaard

5. "Cine nu cade nu se poate inalta" – L.Blaga

6. "Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus, daca vrei sa poti sa vezi foarte departe." – Constantin Brancusi

7. "Omul este bun de la natura, dar societatea este aceea care il corupe." – Jean- Jacques Rousseau

8. "Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont."–Kondar Adenauer

9. "O personalitate este aceea care se daruieste, nu se justifica." – Petre Tutea

10. "A iubi inseamna a suferi si cum multi fug de suferinta putini stiu sa iubeasca!" – Emil Cioran

11. "Omul superior actioneaza inainte de a vorbi, iar apoi vorbeste in conformitate cu actiunile sale." – Confucius

12. "Nu este indeajuns sa ai o minte buna, scopul principal e sa o folosesti bine." – Rene Descartes

13. "Fiecare lucru poarta in sine insusi masura sa." – Mihai Eminescu

14. "Cea mai inversunata lupta este cu tine insuti. Te afli in ambele tabere." – Voltaire

15. "Ochii sufletului celor multi sunt incapabili sa suporte viziunea divinului." – Platon

16. "Filosofia este refugiul sufletelor bine dotate care n-au voit, au dispreţuit sau n-au putut să facă politică." – Platon

17. "Rareori ne gandim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseste." – Schopenhauer

18. "Omul Intelept nu spune tot ce gandeste, de ce spune, gandeste." – Aristotel

19. "Daca vrei sa devii bun, da-ti seama intai ca esti rau." – Epiclit

20. "Cauta sa devii un om mai bun si asigura-te ca stii cine esti tu inainte de a cunoaste pe cineva si a astepta ca acea persona sa stie cine esti." – Socrate

21. "Fii stapan pe tine insuti si vei stapani lumea." – Feodor Mihailovici Dostoievski

22. "Ne cunoastem doar cand ne aflam in fata propriilor noastre limite." – Paulo Coelho

23. "Traieste in fiecare zi ca si cand ar fi ultima. Invata in fiecare zi ca si cum ai trai pentru totdeauna" – Mahatma Gandhi

24. "Nu se poate invata filosofia, se poate invata doar sa filosofezi." – Immanuel Kant

25. "Oare asta sa fie filosofia? Un mod de a vorbi care nu e pe intelesul nimanui? De unde, atunci, prestigiul ei?" – Gabriel Liiceanu

| JackR a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

happy, al naibii "copy-paste" asta, nu corecteaza greselile! Bietul Adenauer se intreaba cine naiba este Kondar ala, care i-a plagiat zicerea. Ca pe el il chema Konrad! Asta ca sa nu fiu al naibii si sa intreb daca ai idee cine a fost Adenauer.

| BububucatorulBubycus a răspuns (pentru JackR):

Konrad Adenauer – primul cancelar al Republicii Federale Germania

| JackR a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

Bravo, domnule! Dar in textul cu citate, tot Kondar scrie! happy

| BububucatorulBubycus a răspuns (pentru JackR):

Greseala de tiparire...

| Juper a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

Multumesc!

| Juper a răspuns (pentru JackR):

Multumesc si tie pentru case cede ca esti un om citit care poate sa schimbe aceasta lume intr o zi

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat