| Razvan23t a întrebat:

asi vrea sa stiu care este diferenta dintre autor si narator(euliric)

Răspuns Câştigător
| irina1999moldovachisinau a răspuns:

In acest caz te referi la doua genuri diferite, naratorul se intilneste la genul epic, iar eul liric la genul liric. Autorul este cel ce nareaza intimplarile, el poate sa participe la actiunea desfasurata in text sau poate sa nu participe. Aici deja intervin mai multe tipuri de naratori ( omniprezent si omniscient). Eul liric se regaseste in poezii, prin intermediul eului liric poetul isi exprima sentimentele si trairile.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Autorul își exprimă gândurile, ideile și sentimentele în mod direct. Naratorul își exprimă trăirile în mod indirect.

| Christinne11 a răspuns:

Autorul - este cel care scrie
Naratorul - cel care povesteste