| Keyko a întrebat:

Care e diferenta intre eul biografic si eul narator? Adica scriitor nu este si narator?

3 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Scriitorul e doar cel care sta cu un pix in mana si cu hartia in fata si scrie, si de asemenea, cel caruia i se atribuie meritele pentru o opera.
Naratorul, in schimb, este o entitate a operei. Este vocea care povesteste actiunea, descrie cadrul si uneori se si confunda cu unul dintre personaje (iar in acest caz naratiunea devine homodiegetica, facandu-se la persoana I).

| strengaritzza a răspuns:

Scriitorul este tot una cu naratorul.

| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns:

Scriitorul este persoana care a scris opera litarara respectiva. ex de scriitori:Ion Creanga, Mircea Eliade, Liviu Rebreanu, Marin Sorescu etc.
Naratorul nu e o persoana fizica, e vocea scriitorului in opera. Adica, atunci cand citesti o carte, nu scriitotrul este cel care povesteste intamplarile, ci in cazul asta el se numeste narator.
Deci tehnic vorbind, scriitorul nu este acelasi lucru cu naratorul, desi vorbele naratorului sunt de fapt cele ale autorului, insa transpuse pe hartie.