| BiancaSiAtat a întrebat:

as vrea si eu diferenta dintre autor si narator.FUNDAbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Lavy99 a răspuns:

Autorul isi exprima gandurile,ideile si sentimenele in mod direct, cu scopul de a intensifica trairile interioare poetului.iar naratorul isi exprima trairile in mod indirect, facandu-si simtita prezenta in textul respectivbig grin. Fundita?

3 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Autorul poate fi si al unei fapte penale. Naratorul implica strict domeniul literaturii, poate chiar cazul particular al povestirii. Nu poti spune narator in cazul unui manual de desen tehnic, dar autor da. Insa cred ca intrebarea ta se refera doar la domeniul literaturii.

| simaalex98 a răspuns:

Mai pe romaneste:autorul scrie naratorul povesteste...

| LadyStarlight03 a răspuns:

Autorul este persoana VIE care scrie si al carui nume este pe coperta cartii, iar naratorul este doar O VOCE care exita doar in interiorul operei si care doar nareaza intamplarile. Naratorul este, la fel ca personajele, o "fiinta de hartie" alcatuita din cuvinte, o voce fara nume, chip sau statut socialwinking