| Suciu_Teodora_1998_klvL a întrebat:

Asta nu e tocmai o intrebare complicata, adica voiam doar sa va rog sa imi lasati niste sugestii de carti fantesy.
Am cam citit tot ce se putea citii si nu mai am idei!

Daca ati putea sa imi lasati si o mica descriere a cartii ar fi genial!

4 răspunsuri:
| DoriKat a răspuns:

Orasul abisului - alastair reynolds, nu pot să îți descriu pentru că aș strica din farmec. e genială

| Porcusorul a răspuns:

Din pacate nu sunt un foarte mare fan al genului, desi unele carti pe care le-am citit bat spre fantasy:
Philip J. Farmer - Fluviul vietii: toti oamenii care au trait vreodata pe Pamant se trezesc la viata in lunca unui fluviu extrem de lung. Acestia incep sa se organizeze, sa-si dezvolte diferite tehnici si sa se razboiasca intre ei.

Ursula K. Le Guin - Mana stanga a intunericului: ambasadorul unui imperiu galactic este trimis pe o planeta unde salasluieste o civilizatie nedezvoltata tehnologic, dar careia ii lipseste dualismul femeie-barbat, populatia de acolo avand un singur gen hermafrodit.

Frank Herbert - Dune: Planeta Arakis este singura planeta a unui imperiu galactic care produce "mirodenie", o substanta stupefianta produsa de niste viermi ai nisipului si care produce dependenta. In carte gasesti asasinate, profetii si lupta pentru apa pe o planeta complet desertificata. In mod sigur este una dintre cele mai bune carti scrise in secolul XX.

| DumitruS a răspuns:

Poate iti place asta, din ce am discutat cu persoane mai mici de varsta au zis ca e tare. Mie ca baiat si mai mare de ani nu prea mi-a placut: https://infrasunete.eu/cele-o-suta-de-mii-de-regate-n-k-jemisin/

| BookaholicGirl a răspuns:

Pai uite aici cateva serii care mie mi-au placut foarte mult...
1. Legenda de Marie Lu (trilogia mea preferata)
2.Instrumente Mortale de Cassandra Clare ( Orasul oaselor, Orasul de cenusa, Orasul de sticla,) Seria este fantasy, si este fff faina si mult mai buna ca Harry Potter.
3. Divergent, Insurgent, Experient, atotcunoscutele carti ale Veronicai Roth, pe care am senzatia ca deja le-ai citit...
Eu acum citesc o carte mai putin cunoscuta pe nume Elias si spioana carturarilor, si este foarte interesanta. Sa-mi spui si mie ce carti ai ales sa citesti poate le discutam. PUPICI!