| bogdanmihai469 a întrebat:

Ati putea sa-mi spuneti si mie cateva carti interesante?
Stiti voi... Daca te uiti in topurile de pe net gasesti numai carti de-alea inutile de dezvoltare personala sau romance plictisitoare si m-am saturat pana peste cap de ele...
Deci ati putea sa-mi spuneti si mie cateva care chiar merita citite, please?

5 răspunsuri:
| Farcapetra123 a răspuns:

Banda celor sase ciori

| RobertMoon a răspuns:

Pălăria președintelui- Antoine Laurain
Carl Sagan- Contact
Prințesa Bari- Hwak-soc-yong
Baladele usturoiului din paradis sau Cronica unui negustor de sânge- Mo Yan
Belgravia- Julian Felwolles
Viață de vânzare- Yukio Mishima
Orice carte de la Haruki Murakami
Seria Cântec de gheață și foc- George RR Martin
Portretul lui Dorian Grey- Oscar Wilde
Mr.Mercedes- Stephen King

Scuze că am scris atât, dar mi-au plăcut toate laughing, dacă preferi un gen anume îți pot recomanda ce dorești.

| Karol1877 a răspuns:

Pai sa-ti dau niste titluri de o valoare incontestabila :
"Lupul de stepa" - Hermann Hesse
" Numele trandafirului " - Umberto Eco
" Metamorfoza si alte povestiri " - Franz Kafka
" Portretul lui Dorian Gray " - Oscar Wilde
" Crima si pedeapsa " - F. Dostoievski
" Negustorul de inceputuri de roman " - Matei Visniec ( felul in care e scrisa e genial )
" Florile raului " - Charles Baudelaire
" Povestea lui Gordom Pym " - E.A. Poe
P.S. Citeste prima data ceva profund, precum cartile pe care ti le-am mentionat, literatura clasica si ceva filosofie, apoi "omoara-ti" timpul cu chestiile astea de se numesc carti cu titlul best seller.
Lectura placuta! Funda? big grin

| Justme1997 a răspuns:

Povestea cameristei
Portretul lui Dorian Gray
Oliver Twist

| gratargratar a răspuns (pentru RobertMoon):

Haruki Murakami e un epigon. Daca vrei sa citesti ceva cu adevarat bun, in stilul imitat de Haruki, citeste Kafka.

Japonezii, in general, sunt scriitor destul de prosti, desi cauta, inca din sec. XIX, sa imite literature occidentala.

Ce doream sa spun este ca nu recomand niciun scriitor japonez din cei pe care I-ai mentionat (ma adresez celui care a initiat topicul).