| Zozohun a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si tot aud ca trebuie a citesc anumite carti pentru examen. Însă nu stiu ce. Îmi puteti spune voi?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Numai acum te-ai hotărât să înveți?

Pentru GENUL EPIC sunt recomandate:

- Popa Tanda (Ioan Slavici)
- D-l Goe sau o altă schiță învățată la clasă (I.L.Caragiale)
- Basmul popular (Prâslea cel Voinic și merele de aur sau un alt basm învățat în clasa a V-a)
- Fabula (ex. George Topârceanu (Bivolul şi coţofana) sau Grigore Alecsandrescu (Câinele şi căţelul) sau o altă fabulă învățată la clasă.
- Balada populară (Miorița)
- Baltagul (Mihail Sadoveanu)

Pentru GENUL LIRIC vei studia:

- pastelul (studiat în clasa a V-a sau a VI-a de Vasile Alecsandri, de ex. "Sfârșit de toamnă")
- doina (studiată în clasa a VII-a)

Pentru GENUL DRAMATIC
- citește "O scrisoare pierdută" (IL Caragiale)

Nu mai este timp suficient pentru a citi cărțile. Încearcă să găsești apartenențe la aceste specii și învață-le. În orice carte de pregătire pentru Evaluare Națională vei găsi argumentări. Te poți folosi de "Ghidul complet pentru Evaluare Națională" de la editura Delfin.
Cu ambiție, vei reuși să înveți. În cartea pe care ți-am recomandat-o, găsești tot ce ai nevoie pentru examen (de la apartenență, genuri literare, specii literere, până la caracterizare de personaj, exprimarea opiniei despre un mesaj, despre semnificația titlului etc). În plus, ai tot ce îți trebuie la gramatică.

În ce privește GRAMATICA, trebuie să te pregătesti
• din fonetică (sunet, diftong, triftong, hiat, despărțire în silabe, scriere fonetică→ pentru a afla numărul de litere și sunete)
• și vocabular (derivarea, compunerea, conversiunea/schimbarea valorii gramaticale)
• La semantică (sinonimele, antonimele, omonimele, omofonele, omografele, paronimele, cuvinte polisemantice).
• Semnificația semnelor de ortografie și punctuație
- procedee de expresivitate:
figuri de stil (epitetul, metafora etc), imagini artistice (imagini vizuale, auditive, olfactive, dinamice...)
• Noțiuni de morfologie (substantivul, verbul, pronumele etc)
• Noțiuni de sintaxă (subiectul și propoziția subiectivă, predicatul și propoziția predicativă etc, raporturi sintactice)

3 răspunsuri:
| LG280 a răspuns:

Pai nu v-a dat la scoala o bibliografie? Daca nu, poti s-o ceri tu, ca doar nu vrei sa ratezi un examen asa important.

| kristinamunteanu a răspuns:

Salut zozohun, nu iti face griji, ceea ce rebuie să faci esye să recapitulezi toate temele trecute pe parcursul anului acesta, si eu sunt clasa a 8-a, iar diriga noastra ne-a informat foarte bine in legătură cu examenele, insă dacă ceva nu iti este clar la o tema, te poti duce la o biblioteca si sa ceri cartea,, pregătiri pentru examene la (exemplu) limba română,, sunt sigură că în fiecare bibliotecă sunt aceste cărți
Mult succes )

| Zozohun explică (pentru kristinamunteanu):

Ideea e ca noi am avut o clasa mai "proasta" in sensul ca colegii fac gălăgie la ore, s-au schimbat profesorii in fiecare an si abia făceam ceva... Daca ai putea, te rog sa mi le enumeri tu.