| mery1927 a întrebat:

Pentru vacanță, trebuie sa citesc 3 carti si sa fac rezumat la ele, dar nu stiu ce sa citesc. Imi puteți spune niște cărți destul de scurte, dar care sa fie interesante si sa pot face usor rezumat la ele (trec pe clasa a opta)? Dau funda! happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baltagul - Mihai Sadoveanu (o sa il studiezi si la liceu- clasa a X-a).
Mara - Ioan Slavici (o sa il studiezi in clasa a IX-a), Gura satului - Ioan Slavici (tot in clasa a IX-a), Maitreyi - Mircea Eliade (clasa a XI-a), Ion - Liviu Rebreanu (clasa a X-a), Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi (clasa a X-a).
Ti-am spus si in ce clase o sa le studiezi, iar daca o sa ai atunci rezumatul, nu o sa mai fie nevoie sa le citesti.happy
Bafta!

| AnnnnnaXD a răspuns:

Mara de Ioan Slavici; Robinson Crusoe de Daniel Defoe; Zece negri mititei de Agatha Christie; Doi ani de vacanta de Jules Verne; Baltagul de Mihail Sadoveanu....sunt multe carti foarte interesante dar acum mi-am amintit de astea pentru ca le-am avut pelista de lecturi suplimentare in a8-a.