| camelia1812 a întrebat:

Deci big grin in vacanta trebuie sa citesc 2 carti ( sunt clasa a 7-a ), si nu prea stiu ce carti sa aleg big grin Puteti sa-mi recomandati si mie ceva? Orice, doar sa nu fie foarte greu de inteles. Multumesc frumos.

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Citeşte Harry Potter şi ai să vezi că până la urmă ai să citeşti mai mult de 2 cărţi. Dacă nu vrei asta încearcă Căpitan la 15 ani sau 20. 000 de leghe sub mări, ambele de Jules Verne. O să-ţi placă. Altă alegere poate fi Winnetou sau Shogun.

mariana
| mariana a răspuns:

Recomandarile care ti-au fost facute deja, sunt f. bune si lectura acelor carti o sa te faca sa te "indragostesti" de citit si nu te vei opri doar la 2 carti cate ti-au fost recomandate ci, vei "savura" mult mai multe.
Cand era de varsta ta, fiica mea a citit Winetou de Karl May de cateva ori, la fel si Ciresarii, iar cartile lui Jules Vernes au pasionat-o mult.
Poti de asemenea sa citesti "Cei trei muschetari" de Alex. Dumas, pe care de asemenea nu le vei putea lasa din mana.
Hotaraste-te ce stil vrei sa citesti si apuca-te serios de citit.
Vacanta placuta si o lectura pe masura.

| ancutsa410 a răspuns:

Aventurile lui tom sawyer
Mara
Pacala

| georgiana37 a răspuns:

Si noua ne-a dat sa citim si sunt tot cl 7. ne-a dat
Baltagul de M.Sadoveanu
Enigma Otiliei de George Calinescu
Fratii Jderi de Mihail Sadoveanu
SI daca vrem ceva in plus :
Mihail Drumes - Elevul Dima dintr-a saptea
~|~ - Invitatie la vals.
funda?

| Necunoscută a răspuns:

Eu pe a 7-a am citit Aventurile lui Oliver Twist happy (e extraordinar de frumoasa tongue) si poti sa incerci si Cismigiu et. Comphee hee

| ♥•♫raluks♫•♥ a răspuns:

Daca iti place jules verne poti citi copiii capitanului grant:X:X sau doi ani de vacanta:X in general toate cartile lui jules verne daca iti place stilul asta
eragon (editura rao.sunt 3 volume) este pur si simplu genial:X:X:X
gideon hot de buzunare (editura corint )este frumoasa:X
seria de carti "cartea timpulu" ( 3 vol. "piatra sculptata","cele 7 monede", "cercul de aur" editura corint) asta daca iti place putin istoria e o calatorie in timp unde personajul respectiv ajunge in diferite coltzuri ale lumii:egiptul antic, primul razboi mondial, in valahia la kontele dracula etc)
in general literatura fantasy intra pe corint sau rao si vezi acolo.nu ti'as recomanda cartile romanesti mie una mi se par plictisitoare pur si simplu nu pot sa le citesc:-&

| Blondaaa_2156 a răspuns:

Pai :p
ti'asi recomanda ceva mai usor pentru ca totusi este vara happy
1.Cuore-Edmondo De Amicis
2.Prajitura de la ora 11
3.Comoara din Insula
4.Print si Cersetor
6. POveste fara Sfarsit
sunt mai mmulte da cred ca iti vor ajunge!
Spor la citit!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar 2 carti? l-)

eu mi-am propus sa citesc mai mult de 5 romane... si tot a 7a sunt

uite o lista :
Elevul Dima dintr-a 7a-Mihail Drumes

Lorelei-Ionel Teodoreanu

Invitatie la vals-Mihail Drumes

Scrisoare de dragoste-Mihail Drumes:X

Panza de paianjen-Cella Serghi

Fascinatii -Melissa Marr

Maitreyi-Mircea Eliade

Domnisoara Cristina-Mircea Eliade

Crima si pedeapsa-Feodor Dostoievski

Portretul lui Dorian Gray-Oscar Wilde

Nunta in cer-Mircea Eliade

Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi-Camil Petrescu

Dean R. Koontz -Casa tunetului
Masca
Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
Intrusul - Marian Preda

Enigma Otiliei - George Calinescu
Idiotul - Dostoievski
Ciresarii - Constantin Chirita
Morometii -Marin Preda
Viata ca o prada-Marin Preda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aventurile lui Tom Sawyer...Robinson Crusoe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa citesti cu ocolul pamantului in80 zile, insula misterioasa si alte carti... dar au foate multe personaje

| naivreasastii a răspuns:

Ciresarii de Constantin Chirita

| alina_7749 a răspuns:

Eu am citit in vacanta peste 25 de carti si sun t superrrrrrrrlove struck am citit si colt alb de jack london,morcoveata jules renard, sau tartarin din tarascon.:dromeo si julieta, un vis de adolescenta