| AnubisGod a întrebat:

Salutare, as vrea sa ma apuc de scris o carte, de cam 50 de pagini, o poveste despre viitor, mai exact covid 20 se va numi.
Vreau sa știu de ce am nevoie, în ce program o pot redacta, cum pot face coperta și sa o introduc pe piața online.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

O carte poti redacta si edita in orice editor de text, din oricare pachet Office.
Iti recomand LibreOffice Writer, care exista atat pentru Linux, cat si pentru Windows.
Grafica copertei o poti face in orice program de desenare, dupa care poza copertei o salvezi in format jpg si o insertezi in fisierul cartii, ca prima pagina.
Cartea, cand va fi gata, o poti salva in formate recunoscute de alte programe (rtf, doc, docx) si o poti exporta si in format electronic (pdf).

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Microsoft Office. O copertă la fel. Ca să o publici online, trebuie să fie în format Ebook. Să colaborezi cu o editură e mai simplu.

| Catrice a răspuns:

In 50 pagini faci un referit la școalăhee hee

| johnnny123 a răspuns:

O mică observație... Știi de ce Covid-19 se cheamă așa, nu? Pentru că a fost descoperit în anul 2019.

Dacă vrei să scrii o carte "despre viitor", iar noi suntem deja în anul 2022 și nu a existat niciun covid-20, care este sensul?

| Lioana a răspuns:

Sugestie: Covid 20 nu poate fi despre viitor. Anul 2020 a trecut deja. Acel numar reprezinta ultimele 2 cifre ale anului aparitiei.
Apoi revenirea covidului cu alt numar la final nu pare ceva interesant, nici original. Sa copiezi trecutul si sa-l pui la viitor nu va prinde. Nimeni nu vrea sa retraiasca experienta.

O carte poti scrie in orice program de editare text: Word de la Microsoft Office, Word de la WPS Office etc.
Pentru o coperta, iei o poza si bagi text pe ea. Poti face asta in orice program de editare poze. Sigur ai tu unul preferat.

| AnubisGod explică (pentru Lioana):

Nu ma refeream la an când am pus acest titlu, ci doar la viitorul covid 19, mi se pare urat ca de la 19 sa trec deja la 22...

| Iote a răspuns:

"Vreau sa știu de ce am nevoie"
In primul rand ai nevoie de o carte de gramatica!
", mai exact covid 20 se va numii"
Cu astfel de exprimare, nu vei avea succes!

| Citara a răspuns:

Salut! Poți scrie cartea si în notes pe telfon nu prea conteaza, cât despre redactare este ceva mai compilcat... ori plătești o editura aprox 1000 lei si îti face vreo 50 de exemplare, ori daca cartea e foarte buna poti sa o dai la o editura sa o posteze pe gratis dar cartea trebuie sa fie foarte foarte buna pentru treaba asta. Sper ca am ajutat...

| AnubisGod explică:

Ca sa îți fac asa o idee, nu trebuie sa fii medic sau sa ai ceva studii ca să îți lași imaginația sa te ducă de val

| AnubisGod explică:

Mulțumesc, dar nu trebuie sa fii rău cu mine, nu sunt scriitor și nici nu vreau sa fiu.
Doar ca am câteva idei în cap și cred ca o sa iasă bine, cine vrea, o sa ii pot trimite după ce termin povestea sa își spună părerea

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnubisGod):

Nu am fost rau cu tine ti am spus mult succes