| andreiush25 a întrebat:

Salutare...
Ce carti imi recomandati sa citesc pentru bac?happy
Si as mai dori sa imi spuneti o carte care v-a placut extrem de mult. fara SF si Twilight big grin
Multumesc...

6 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Toate cărţile care se află în programa şcolară.
Mi-au plăcut multe dar printre ele se alfă
Wuthering Heights de Emily Bronte, roman de dragoste...

| Aberdeen a răspuns:

Baltagul

| callie2 a răspuns:

Pentru bac romanele: Baltagul, Ion, Enigma otiliei, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi si Morometii

| Robin0744 a răspuns:

Pentru bac? Toate cărțile din programa școlară și toate cărțile care s-au scris despre cărțile din programa școlară. Sau doar Istoria critică a lit. române de N. Manolescu. happy

| Manyna a răspuns:

Continuturi asociate programei de bacalaureat limba romana

I. Dupa autorii canonici-din opera lor se studiaza cel putin un text:

1. Mihai Eminescu (romantic): "Luceafarul", "Floare albastra" (facultativ)
2. Ion Creanga-basmul cult- "Povestea lui Harap-Alb"
3. I. L.Caragiale-comedia- "O scrisoare pierduta"
4. Titu Maiorescu + "Junimea"-un studiu critic, de preferat "In contra directiei de azi in cultura romana" (pentru teoria formelor fara fond)
5. Ioan Slavici-nuvela realist-psihologica- "Moara cu noroc"
6. George Bacovia (simbolist)-"Plumb", facultativ "Lacustra"
7. Lucian Blaga (modernist)- "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" (arta poetica moderna)
8. Tudor Arghezi (modernist)- "Testament" (arta poetica moderna) si, facultativ, un psalm
9. Ion Barbu (modernist)-"Riga Crypto si lapona Enigel" (se poate folosi si ca text suport pentru poezia epica)
10. Mihail Sadoveanu- "Baltagul" (roman realist mitic) sau o povestire din "Hanu Ancutei" (povestirea face parte doar din programa scolara, nu si din cea de bacalaureat)
11. Liviu Rebreanu- "Ion" (roman realist obiectiv)
12. Camil Petrescu-"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" sau "Patul lui Procust" (roman subiectiv modern, se poate folosi si ca text suport pentru romanul experientei)
13. George Calinescu-"Enigma Otiliei" (roman realist balzacian)
14. Eugen Lovinescu-teoria imitatiei si a sincronismului
15. Marin Preda-"Morometii" (roman realist postbelic)
16. Nichita Stanescu (neomodernist)-"Leoaica tanara, iubirea" sau "In dulcele stil clasic" sau "Poveste sentimentala"
17. Marin Sorescu (teatrul in perioada postbelica)-"Iona" (drama moderna postbelica)

II. Dupa periodizarea literaturii romane :

Pasoptismul- nuvela istorica romantica-"Alexandru Lapusneanul", Costache Negruzzi

Perioada marilor clasici ( a doua jumatate a sec. al XIX-lea): M. Eminescu, I. Creanga, I. Slavici, Titu Maiorescu (cu operele citate mai sus)

Prelungiri ale romantismului si clasicismului (sfarsitul sec. al XIX-lea, inceputul sec. al XX-lea): Octavian Goga, "De demult" (sau alta poezie studiata) sau George Cosbuc, "Nunta Zamfirei" (sau alta poezie studiata)

Perioada interbelica (moderna): - poezie: simbolism (G. Bacovia) si modernistii L. Blaga, I. Barbu, T. Arghezi
- proza: Liviu Rebreanu, Camil Petrescu, George Calinescu; Mircea Eliade (romanul experientei)-"Maitreyi" (romanul experientei poate fi exemplificat si prin "Ultima noapte de dragoste…", C. Petrescu)

Traditionalismul: Ion Pillat, "Aci sosi pe vremuri" sau Vasile Voiculescu, "In gradina Ghetsemani"

Perioada postbelica:
- poezie: Nichita Stanescu
- proza: Marin Preda
- dramaturgie: Marin Sorescu

Neomodernismul (facultativ) (poezie): Mircea Cartarescu, "Poema chiuvetei" sau alt text poetic studiat

Cartea care mi-a placut cel mai mult este Sandra Brown-Violul

| Biia002 a răspuns:

Bentru bac trebuie citite cam toate cartile din programa scolara : Baltagul, Padurea spanzuratilor, Enigma Otiliei, Morometii, astea sunt doar cateva, mie una mi-a placut Coliba unchiului Tom, e interesanta, succes la bac si spor la citit!