| Andrei200202 a întrebat:

Spuneti-mi ceva de citit interesant, ma plictisesc rau in perioada asta. Sa fie pdf, de preferat ceva pentru dezvoltarea personală sau ce v-a plăcut vouă dar sa mi faceți și un rezumat.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Pacienta tacuta-o sotie care isi ucide sotul si apoi devine ea cea omorata de care psiholog in camera de la spitalul de nebuni
agonie-un roman cu niste medici care fac experimente pe pacienti
hitler si mussolini-o carte de istorie in care se prezinta cam in 300 de pagini relatia dintre cei 2
sotia tacuta-sotul ei se incurca cu fata celui mai bun prieten, este ucis
-cel care ma asteapta-roman despre viata din lumea araba cu o sotie de detinut politic
50 de idei pe care trebuie sa le stii despre fizica-sunt concepte de fizica explicate pe intelesul tuturor
-fenomenul (sau inchisoarea) pitesti-se gaseste in pdf, se expun chinurile prin care au trecut detinutii de atunci
-am fost medic la Auschwitz-povesteste atrocitatile de atunci din perspectiva unui legist
Ca alte idei: invata un limbaj de programare, poti face web development si apoi ceva freelancing, tonifiaza musculatura, invata o limba noua, etc

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Hotărăște-te ori rezumat ori citești tu

| Mosotti a răspuns:

Pai sunt atatea de facut acasa, cum te plictisesti? Filme, documentare, emisiuni, jocuri pe calculator, muzica, stat pe telefon jocuri si altele, mai discuti cu un prieten, poate mai faci pe calc o editare video, o programare, ceva, mie nu-mi ajunge timpul desi stau acasa de fel. La psihologie poti citi cam orice ca e interesant.

| Andrei200202 explică (pentru sierra1):

Citesc eu dar sa mi spui si despre ce e vorba sa vad daca imi place

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

M-am plictisit sa stau degeaba pe telefon, peste tot vezi corona si corona. De jocuri la fel, m-am plictisit. Nu am calculator.
Am vrut sa citesc ceva despre atitudine in pdf scris de cineva din străinătate dar era tradus extrem de prost si m-am lasat

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200202):

"| Andrei200202; ma plictisesc rau in perioada asta"

și așa ai probleme, pune mâna și citește ceva. Orice

| gemeni6226 a răspuns:

Cartile lui Isaac Asimov Fundatia de exemplu.E foarte interesanta.

| gemeni6226 a răspuns:

A,un rezumat? imi pare rau l-am citit acus 30 de ani dar am ramas marcata mi-a dat atunci cineva s-o citesc si am cautat 30 de ani sa gasesc cartea respectiva si acum in sfarsit o am si ma bucur foarte mult.Nu am acum timp s-o recitesc dar cum o sa am o s-o recitesc negresit.

| Andrei200202 explică (pentru sierra1):

Chiar nu m-am gandit la asta

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Mda, ceva nu e okey daca te-ai plictisit, nu e vb doar de jocuri, ti-am zis ca-s mai multe de facut, dar inseamna ca ai pasiuni mai putine, sau ai vreo depresie usoara, ca o sa te plictisesti si de articolele alea de care zici, pentru ca problema poate nu e acolo, ci starea ta.

Pai numa daca stau pe aici un timp sa ma uit ce scrie lumea, mai raspund, mai citesc, si ia timp, dar pe tine NU te atrage, exact aici e problema, nu te atrage, aia, aia, ailalta.
Dar tocmai ca am trecut si eu prin faza de plictiseala, dar deja aveam ceva depresie si nu stiam, dupa aia era ca inainte, deci la infinit gaseam ceva de facut, fie si daca ma uitam la un filmulet despre un tanc cu telecomanda, prin comparatie am vazut cum este intre stari.
Pai numa daca stau cu prietenu meu si lucram la mate, ne ia minim 2-4 ore, dar ne place, ne atrage, e doar un exemplu.

Daca nu ai calculator, aia e. Eu am vrut de la inceput, pai unde faceam toate alea? grafica 3 D (filme cu efecte speciale), programare, editare video, jocuri?! DIn start m-au pasionat.
Daca asa ai fost mereu, atunci nu e depresie, depinde acum, este doar daca de la un moment dat esti asa.
Ca vad ca esti blocat acum si nu stiu cum te vei debloca.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Am unele momente in care ma simt asa, nu e vorba despre depresie.
De cand cu perioada asta in care școlile sunt închise ma simt naspa ca trebuie sa stau in casa. Nu am cu cine sa interacționez, nu stiu ce sa fac.
Adevărul e ca nu am pasiuni, chestia asta ma demoralizeaza încet încet. Incerc sa găsesc ceva pe placul meu, dar e greu. (Am pus si o intrebare pe subiectul asta mai demult).
Imi face placere sa stau si eu pe site ul asta, sa mai dau un răspuns, ba una alta doar că după părerea mea nu prea sunt cine stie ce subiecte și pe aici. Imi place categoria știință și filozofie doar ca am observat in ultimul timp ca nu prea se mai posteaza.
Acum vreo 3-4 ani când aveam un laptop pe care ma jucam, imi placea sa filmez ce ma jucam după care să editez. Scoteam părțile cele mai bune, băgăm ceva efecte și altele. Stăteam în jur de 5 ore incontinu sa editez, adica imi placea mult. Acum am ceva probleme cu laptopul (e vechi, se mișcă greu asa ca am decis sa il las asa. Să nu mi mai petrece timpul pe el, și ce e drept mi-a prins bine decizia asta pentru ca am inceput sa dau mai multă atenție școlii. Nici nu vreau sa mi cumpăr altul pentru că după voi fi ocupat mai mereu cu jocurile.)
Acum incerc după cum spuneam sa imi caut alte pasiuni, sau sa incep sa învăț despre un domeniu care imi place, ca pe viitor la muncă să ma bazez ca voi fi bun pe el, mai ales sa fac ce imi place.

M-as fi apucat de învățat istorie si tot ce trebuie pentru a intra la academia de poliție, sa ma pregătesc si fizic doar că după cum stii si tu problema mea din prezent cu antecedentele, dreptul de a ma înscrie o sa imi fie îngrădit.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Nu stiu problema ta cu antecedentele. Daca nu e depresie e foarte bine. Mda, nu ai pasiuni si asta nu e bine, totusi intrebarea e de ce, ca insasi asta nu e in ordine. Dar mai bine sa dai atentie scolii acum. Dar aveai cu jocurile alea, de fapt ai pasiuni, dar ceva mai putine.
Uneori mai si descoperi altele, lovindu-te de anumite chestii poti descoperi ca iti plac, chiar daca inainte nu stiai de asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Un manual de BUNE MANIERE si RESPECT, ca de ala duci tu lipa, rau de tot!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Cine are bune maniere si respect are, nu e nevoie sa citeasca ca trebuie sa respecte, ala care n-are, degeaba citeste ca oricum nu prinde, zic la general.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

De parcă mă cunoaște pe mine de spune astea, stai ca m-a si blocat. Ce trist.
Probabil ca s-a supărat doamna când m-am luat putin de ea ca inducea panica pe aici. Când vii si spui prostii normal ca nu ma pot abtine.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da, dar cred ca ti-ai dat seama ca eu nu am zis de tine, eu am zis la general, normal ca nu are de unde sa stie despre tine ca ai sau n-ai. In general mie cand imi zice cineva ca zic prostii, ma bucur, ca sa vad unde gresesc si sa ma indrept, nu ma supar ca prostu cum fac altii, sau analizez "ma, ce zice ala?! Poate zice aiurea, dar daca zice bine ca eu zic tampenii?", eu cam asa fac. Sti cum e, si de la un prost ai ce invata.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Stiu ca nu te ai referit la mine. In cazul asta doamna/domnisoara ce o fi, mi-a dat direct block, n a stat sa analizeze nimic ca e o găină bătută in ca.
Faza e ca mai bine nu te bagi cand nu stii despre ce e vorba, in cazul ala era vorba de ce o sa se întâmple cu angajații trimisi acasa, doamna spunând că o sa fie dati afară, toti si nu o sa mai primească salarii. Aberatii, cand la televizor vezi ca vor primi 75%.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da, vor primi 75 % dar e adevarat ca unii vor fi concediati, am auzit aseara, insa si aia vor primi somaj, sau tot 75 %, nu stiu exact. Nu a stat sa analizeze ca nu stia, eu intamplator ma uitam la TV aseara, altfel nu stiam, dar daca mi se zicea, ma gandeam totusi daca asa e sau nu, desi as fi crezut. Insa sunt multe vesti false, si de aia unii cred, altii nu cred.

Ideea este ca ai multe de facut acasa, pacat ca nu ai asa ce sa te atraga. Eu sunt ca peste in apa acasa, nu am nici o treaba, afara chiar nu prea am ce face.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Am început acum să caut ceva facultăți pe care sa le urmez dar sa mi si placa. Pana acum nu aveam in gand sa fac una, dar incep sa imi schimb gândirea.
Am o intrebare pe subiectul asta pusa acum recent, daca ai vreo parere te astept!

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Tocmai am raspuns la intrebarea ta cu corona de pe 20 martie, sa zici cand vrei o parere de la mine pe undeva, ca nu stiu cand pui intrebari si unde, daca nu te am la prieteni.

Cum sa nu ai de gand sa faci una? Nu exista, o facultate te ajuta in viata orice ar fi, chiar daca ai impresia ca nu. Mereu vei fi inainte ca prioritate la CV_uri, angajare, fata de cei care nu au, si tine minte ca-s multi care n-au luat bacu in ultimii ani, deci nu vor avea facultate, a trecut vremea "toti au o diploma".
Si asa ca si chestie, in Ukraina de ex mi se pare ca nu-i lua pe studenti la lupte sau unde trebuia, la unu cu fac salariu minim e putin mai mare, la puscarie astia cu fac sunt mai respectati, iti zic asa ca idee, am zis de parnaie ca pana si acolo cam conteaza, ca oriunde poate ajuta chiar uneori si ca imagine, mai ales cand nu toti vor mai avea o facultate.

| Denisa730 a răspuns:

Eu citesc pdf vol 1 din seria After, dar nu cred ca e genul tău? Dacă te interesează există film pentru prima carte