| m2704 a întrebat:

Stie cineva cu aproximatie cat costa sa publici o carte? Si daca sunt ceva edituri in Baia Mare. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Nu exista un pret fix...
Depinde de numarul de exemplare, dimensiunea acestora, chiar si calitatea hartiei are un efect direct asupra costurilor.
De obicei fiecare editura isi are tarifele ei, in functie furnizori, piata etc.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cred ca cea mai buna solutie e sa "publici" in format digital, existind o multime de solutii in acest sens, multe dintre ele complet gratis, altele la care platesti in plus pentru diverse chestii (coperta realizata profesional, de exemplu).

| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un autor. Faci o greseala foarte mare daca te gandesti sa publici o carte pe bani. Nu stiu ce valoare mai poate avea pentru tine volumul in sine dupa. In mod normal manuscrisele se trimit pe adresele editurilor alaturi de un CV si se asteapta raspunsurile. Un raspuns de la o editura vizand un volum vine in termen de 30-45 de zile. Mi-e greu sa cred ca nici o editura nu va dori sa te publice daca volumul tau e cu adevarat bun. Daca acest lucru se intampla poate ar trebui revizuita lucrararea. Intr-adevar, poti sa te lansezi si pe cont propriu, cum ai si intrebat. Un tiraj de 100 de exemplare (foarte putine edituri tiparesc sub acest numar standard) la o editura decenta (aprox. 120 pagini pe volum, format A5 cu coperta de calitate) te va costa in jur de 800 Ron la care se adauga costul ISBN-ului (exista insa edituri care fac discount la ISBN sau care chiar acopera costul acestuia integral, valoarea lui fiind undeva la 100$ ). Intrebarea se pune de-asemenea ce iti doresti sa publcii si ce asteptari ai de la volum. Daca vrei sa mai afli ceva sau doresti o parere realista referitoare la opera ta, ma gasesti.

| m2704 explică (pentru TheAce):

Regret ca am dat funda mai repede.Un raspuns foarte bun, si multumesc mult pentru timpul acordat.Momentan sunt lamurit.Osa imi pun la punct lucrarea si o sa procedez asa.Multumesc mult din nou.

| MrAnderson a răspuns:

Cat despre edituri in Baia Mare, poti rezolva asta cu o cautare rapida pe Google, dar nu e necesar sa fie neaparat ceva local.
Mult succes, si iti doresc sa-ti vezi cat mai curand titlurile in vitrinele librariilor. happy

| FerLin a răspuns:

Salut.
Dupa cum spune si MrAnderson, depinde de multe aspecte, notorietatea editurii, numar de exemplare, numar de pagini, calitatea hartiei, detaliile legate de grafica copertilor, etc etc etc.
Un raspuns cat mai apropiat de realitate ti-l poate da chiar editura la care te gandesti sa publici.

| m2704 explică (pentru FerLin):

Multumesc mult!

| Puficilika a răspuns:

Depinde de marime. etc. Incearca La Bucuresti.