| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva o legenda care sa aiba cit de cita sa gasesc niste poze pe net despre legenda data sa imi spuneti va rog si autorul de cine a fost scrisa!

Răspuns Câştigător
| IuliiMarie a răspuns:

Legendele Olimpului(capitolul 1) de Alexandru Mitru... sper ca ti-am fost de ajutor! Mult succes in continuare!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Atacatorule, află matale că „legendele" sînt creații populare, intrate în istoria universală a popoarelor lumii și, ca tare, ele nu au autor.
Cît despre acel „Legendele Olimpului", Alexandru Mitru nu este autorul acestor legende.
El este doar autorul acestui volum, intitulat astfel, care povestește, foarte pe scurt cîteva din marile legende ale mitologiei antice. Preluate și prelucrate după lucrarea (aproximativ) omonimă „Legendele și miturile Greciei antice", a marelui erudit și scriitor rus N.A.Kun.