| greenmoon a întrebat:

Stiti cumva carti asemanatoare misterului si intunecimii mistice din Domnisoara Christina de Mircea Eliade?
Fara vampiri si alte mofturi comerciale. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Voiam sa-ti recomand si alte nuvele si romane ale lui Eliade, apartinand prozei fantastice, "La tiganci'', "Sarpele"', "Isabel si apele diavolului'' sau "Noapte de sanziene'', insa am aflat dintr-un raspuns al tau ca le-ai citit deja. Iti voi recomanda o capodopera a genului horror, o carte magistral scrisa, in care elementele de groaza sunt punctate de descrierile fascinante de natura, in care ritualurile de ucidere a ne-mortilor, a vampirilor, ori cele de hipnoza se impletesc cu aventuri captivante ale eroilor. Este vorba despre celebrul roman "Dracula'', al irlandezului Bram Stoker. E un ''must read''. O zi frumoasa iti doresc!

| Delmoniko a răspuns:

Prespun ca esti pasionata de nuvele fantastice la pragul dintre realitate si fictiune.
Personal, mi-a placut la nebunie Eliade. Dupa ce am terminat tot ce a scris in acest gen, am incercat literature de specialitate (asa am devenit expert in istoria credintelor). Iti recomand:
Mircea Eliade - Noapte de sanziene, Nopti la Serampore, Sarpele, Isabel si apele diavolului.
Aranca, stima lacurilor de Cezar Petrescu
I.L. Caragiale - Kir Ianulea, Calul dracului, La hanul lui Manjoala
Vasile Voiculescu - Lostrita, Pescarul Amin, Ultimul Berevoi.
Mihail Sadoveanu - Creanga de aur
Avatarii faraonului Tla, Archaeus, Sarmanul Dionis de Mihai Eminescu

| greenmoon explică (pentru Delmoniko):

Si pe mine ma pasioneaza Eliade, mi se pare ideal ca prezenta in literatura. Am citit tot scris de el.
Iar cele din urma carti au fost pentru scoala si iti dai seama ca le-am lecturat, insa nici una nu m-a fermecat asa cum a facut-o Domnisoara Christina.
Multumesc.

| Cornelia_Alina_1999 a răspuns:

Nu plange sub clar de luna si uneori sub clar de luna...este vorba despre un varcolac si o fata dar sunt foarte tare cartill