| hazza4ever a întrebat:

Anul asta termin clasa a VI-a si as vrea sa imi spuneti si mie ce carti as putea citi vara asta? Ce carti sunt potrivite pentru clasa a VII-a sau ce trebuie sa citesc pe parcursul anului scolar in clasa a VII-a? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PrsRaluca a răspuns:

Asta e ceea ce am gasit eu pe net:
LISTA DE LECTURI OBLIGATORII PENTRU CLASA A VII-A
Balada populara: Monastirea Argesului
Balade culte
Pasa Hassan, Moartea lui Gelu (George Cosbuc)
Horea (Aron Cotrus),
Veche intamplare (Nichita Stanescu)
Noaptea Sfantului Andrii (Vasile Alecsandri)
Mistretul cu colti de argint (stefan Augustin Doinas)
Basmul versificat: Calin Nebunul (Mihai Eminescu)
Poemul fantastic: Calin (file din poveste) (Mihai Eminescu)
Poemul eroic in literatura universala Cantecul lui Roland
Proverbe: Povestea vorbii (Anton Pann)
Parabole
Parabola vamesului si a fariseului
Parabola fiului risipitor,
Parabola samanatorului (George Cosbuc)
Poteca (stefan Augustin Doinas)
Povestire Iapa lui Voda, Hultanul, Taine (Mihail Sadoveanu)
Nuvele
Hagi Tudose (Barbu Delavrancea)
Alexandru Lapusneanu (Costache Negruzzi),
Catastrofa, Itic strul, dezertor (Liviu Rebreanu)
Dincolo de nisipuri (Fanus Neagu)
Moartea lui Castor (Ioan Alexandru Bratescu-Voinesti)
Cozma Racoare (Mihail Sadoveanu)
in tren (George Calinescu)
Tabara de la Sibiu (Mircea Eliade)
Caprioara din vis (Vasile Voiculescu)
Budulea Taichii, Popa Tanda (Ioan Slavici)
Doua loturi (Ion Luca Caragiale)
Nucul lui Odobac (Emil Garleanu)
Fragmente de roman
Amintiri din copilarie partea a II – a si partea a IV – a (IonCreanga)
Morometii (Marin Preda)
Baltagul, Nicoara Potcoava (Mihail Sadoveanu)
Florin scrie un roman (Mircea Cartarescu) etc
Fragmente de romane din literatura universala
Romanele despre regele Arthur (Vrajitorul Merlin, Lancelot du Lac etc.)
Doi ani de vacanta (Jules Verne)
Calatoriile lui Gulliver (Jonathan Swift)
David Copperfield (Charles Dickens)
Gargantua si Pantagruel (François Rabelais)|
Robinson Crusoe (Daniel Defoe)
Zece negri mititei (Agatha Christie)
Drama: Mesterul Manole (Lucian Blaga)
Corespondenta literara
Pacala si Tandala (Costache Negruzzi)

Nu-mi mai amintesc exact ce am studiat in clasa a VII-a, dar cred ca printre altele ne-a dat de citit Baltagul si Hanu Ancutei de Mihail Sadoveanu. E bine sa le citesti pentru ca iti vor folosi mai tarziu. Oricum nu prea ai de unde sa stii pentru ca difera de la un manual la altul, iar proful/profa ta de romana ar putea sa va dea de citit si alte romane in plus fata de cele din manual. Eu zic sa iti faci curaj si sa il intrebi. Crede-ma ca nu se supara, ba chiar din contra, in general profii se bucura cand cineva le cere parerea, se simt si ei mai importanti.

6 răspunsuri:
| DaNiElA_8352 a răspuns:

Citeste doua loturi (eu am facut si un comentariu,, ar fi bine sa incerci si tu, daca vrei bineinteles) si calin(file din poveste )astea se fac in a VII a
nu ce ti a dat @Melanthe multe din ele se fac in a VIII a
spor la citit

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Eu vara trecuta( dup ce am terminat cl a 6a) am citit La Rascruce De Vanturi de Emily Bronte.

| Alucard95 a răspuns:

Pai cele mai bune carti sunt:Fratii Jderi,Enigma Otiliei,Cronicile din Narnia,Sherlock Holmes(Toate voluneme), Baiatul saman, Adeverul si un site unde gasesti ce vrei:http://www.elefant.ro/......dolescenti fundita?

| hazza4ever explică:

Multumesc pentru raspunsuriwinking

| AnDrEi_6323 a răspuns:

Nu citi nimic, daca ai ceva de citit ca tema uitete la film.

| AnDrEi_6323 a răspuns:

Nu citi nimic daca ai ceva ca tema de citit uitete la film.

Întrebări recente