| 00Criss00 a întrebat:

Trebuie sa fac o recenzie la o carte(am ales"Mandrie si prejudecata")ce ar trebui sa contina recenzia? funda si vot happy

Răspuns Câştigător
| EuDeeu a răspuns:

Cerinte de baza
In cateva cuvinte, cel care intocmeste recenzia trebuie sa cunoasca doua lucruri pentru a scrie o recenzie critica:
• Evident, lucrarea recenzata
• caracteristicile genului caruia ii apartine opera (roman, povestire, biografie, poezie, etc.).
1. Cunostintele cu privire la opera include nu numai incercarea de a intelege scopul autorului si metodele prin care partile componente ale operei contribuie la atingerea acestui scop ci si cunostinte despre autor – nationalitatea acestuia, perioada in care a trait, alte lucrari, etc.
2. Cunostintele despre genul din care face parte opera include intelegerea acestei forme de arta si cum functioneaza ea. Fara acestea, recenzorul nu are standarde istoice sau literare pe care sa isi bazeze evaluarea.

Lucruri estentiale la recenzie
1. Descrierea si nu sumarul cartii. Este necesara o descriere suficienta astfel incat cititorul recenziei sa poate intelege gandurile autorului. Aceasta povestire a continutului cartii poate fi inclusa in remarcile critice.
2. Cate ceva despre autor (nu o biografie intreaga). Informatiile biografice trebuie sa fie relevante pentru subiectul recenziei si sa imbunatateasca intelegerea lucrarii de catre cititor.
3. O aprecierea, oferita de preferat indirect, prin descriere si expunere pe baza scopurilor autorului. Desi o recenzie critica este de fapt exprimarea unei opinii, ea trebuie sa fie o apreciere bine-gândita incluzand:
o scopul autorului asa cum a fost el perceput de recenzor
o parerea autorului recenziei cu privire la cat de bine si-a indeplinit scopul autorul operei.
o Dovezi care sa sustina parerile recenzorului cu privire la realizarile atuorului.

1 răspuns:
| FuriaGogoasei a răspuns:

O scurta prezentare a cartii, opinia ta despre ea, note pentru exprimarea autorului/imaginatie/etc.