| anonim_4396 a întrebat:

Un elefant gigantic un elefant frumos
Dar pe cât e de mare pe-atât de mincinos
Îi spune mamei sale că nu are azi teme
Când el de fapt la școală are numai probleme

Îi spune lui Arici că n-a mâncat alune
Dar parcă mai devreme le savura pe bune
Întreabă o broscuță cine a mâncat tortul?
Dar nu prea recunoaște că a fâcut efortul

Întreabă cu mirare mătușa elefant
Cine o fi stricat costumul elegant?
Dar ceea ce nu știe al nostru elefant
Este că să nu minți e foarte important

Și că odată ce o s-o faci toată viața
Când nu spui adevărul nu trădează fața
Și că cumva vei fi de necrezut
Dacă greșala ai recunoscut

Nu este bine să minți nici o lună
Pentru că dacă iese o minciună
Tu îți vei pierde credibilitatea
Așa că spune numai realitatea

Am scris un text cum vi se pare?

9 răspunsuri:
| Justme79 a răspuns:

Nota 10 cu felicitarii mi se pare dragut happy

| Panamax a răspuns:

Zici ca este tradusa cu Google translate din limba germana. Rimele sunt banale, ritmul nu exista, armonie ioc.

| Zurli2004 a răspuns:

Răspuns către | Panamax
Mulțumesc invidia doare
Să vedem dacă ai un talent la scris? Ca la ură gratuită se vede
Nu arunca cu noroi în oameni

| Panamax a răspuns (pentru Zurli2004):

Imi pare rau ca nu ti-am scris ce doreai sa auzi.Egoul tau de poet necunoscut este ranit.
Citeste si tu poezii scrise de poeti adevarati si daca stii sa numeri, pentru inceput ai putea numara silabele din fiecare vers sa vezi ca exista niste reguli, nu ti se incurca limba in gura cand citesti o strofa.
Poezia este modalitatea de comunicare artistica ce se sprijina pe elementul figurat, pe conotatie si versificatie.
Elemente figurate in rahatul tau numit poezie? ZERO.
Conotatie? Zero.
Versificatie de copil cu nevoi speciale.
De prozodie ai auzit? Ia cauta pe Google sa vezi ce inseamna.
De structura strofica si de metrica poeziei ce stii?
Daca ai gasit doua rime idioate cu ajutorul unui dictionar de rime nu devii poet peste noapte.
Masura silabica, alternanta, accentul, cantitatea sunetelor sunt studiate inca din antichitate. Poetii antici stiau diferenta dintre hexametrul dactilic si trimetrul iambic.
Chiar si manelele idioate scrise de analfabeti au ritm si masura.
Poezia ta nu are.

| SerbanFelicia a răspuns (pentru Panamax):

Versificatie de copil cu nevoi speciale. Da el este un copil special cu nevoi speciale dar pur, sensibil și destept pe când tu ești rău, insensibil si prost. Eu sunt mama lui o mama mândră de copilul ei si de progresele lui de poet începător dar el încearcă ceva în viața pe când tu ești un om care nu stie ce vrei în viața. Dacă îl aștepți pe Eminescu ai gresit locul. În viitor încearcă să gândești înainte de a deschide gura.

| Panamax a răspuns (pentru SerbanFelicia):

Doamna,daca tot aveti timp liber, de ce nu-i cumparati un dictionar de rime decent si nu-l ajutati sa numere silabele, in loc sa-i cantati in struna? Pe de alta parte el a cerut o parere si eu i-am raspuns.
Poate ca am fost singurul care am fost sincer.Continuati sa va mintiti in continuare.

| SerbanFelicia a răspuns (pentru Panamax):

Copilul meu are dicționarul dar am să îți cumpăr și ție unul de bune maniere... Urâtă purtarea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am cerut o părere ce putea fi civilizată.Nu cu fraze de genul acesta "Rahatul tău de poezie "

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Zafer vezi ca mama ta scrie la fel de gresit ca tine, deci este doar un alt cont de-al tau.
De ce ai incercat sa stergi intrebarea cu poezia?
rolling on the floor