| anonim_4396 a întrebat:

Un fragment din cartea mea! Va place? Tin sa mentionez pentru cativa utilizatori care au mai citit, ca nu e continuarea, e doar o alta mica parte! Ce ar mai trebui schimbat, imbunatatit? Multumesc! Asadar:

Dupa plecarea lui Alien din sat, eu mi-am vazut in continuare de ale mele, nemaistiind nimic o vreme de baiat. Clasa a VIII- a m-a prins extrem de increzatoare in ceea ce avea sa urmeze in viata mea de adolescenta. Timpul mi-l imparteam intre scoala, meditatii la matematica si treburi casnice – intrucat am fost crescuta doar de bunica materna (mamaia Viorica), am fost invatata de mica sa-mi gatesc din cand in cand, sa-mi calc si sa fac curatenie in gospodarie. Cititul ma pasiona, de asemenea, "Baltagul" de Mihail Sadoveanu, fiind prima carte care m-a marcat cu adevarat.
Intr-un sfarist am terminat si eu clasa a VIII- a, promovand examenul de capacitate, primul examen important din viata mea. M-am inscris apoi la liceul din sat, unde am si intrat, la profilul de filologie.
Ma maturizam vazand cu ochii, devenind o adevarata domnisoara. Imi placea sa ma ingrijesc, folosind tot felul de creme pentru fata si corp, iar miscarea nu lispea din rutina mea zilnica.
-Kina, nu mai cheltui atatia bani pe comenzi la Avon, imi spunea mamaia. Vezi ca taica-tu munceste din greu in Italia pentru a avea tu o viata cat mai buna. Ii simteam dojeneala in glas.
-Mamaie, am si eu banutii mei din bursa de orfan, deci n-ai de ce sa-ti faci griji, ii replicam eu pe un ton indraznet; desi stiam ca mamaia nu-mi vrea raul. Obrazul subtire cu cheltuiala se tine (era o vorba pe care tot de la batrana o auzeam, si imi placea sa o folosesc).
-Atunci treaba ta! zise resemnata mamaita.
Mamaia avea mereu grija sa nu-mi lipseasca nimic. De fiecare data cand primea numarul de cont de la tata, scotea banii si mergeam la cumparaturi in oras, pentru a-mi lua haine si incaltari noi. De asemenea, chiar si in acele vremuri, mancam tot felul de bunatati la discretie. Duceam o viata buna, aveam strictul necesar.
Zilele se scurgeau, iar eu uitasem de Alien; pana cand, am inceput sa ies la petreceri cu colegii de liceu, in clubul din Raducaneni, care pe atunci se numea Club Night; chiar aici l-am revazut pe Alien intr-o noapte. Statea la o masa, cu gasca lui de baieti. Pe parcursul serii, l-am putut observa si pe ringul de dans. Alien se inaltase destul de mult fata de cum il stiam, insa ochii verzi, ii erau la fel de scanteietori. Imbracat destul de simplu, cu o camasa bine calcata si jeansi albastri, avea deja miscari masculine de cuceritor (pentru varsta lui frageda) in timpul dansului. Ne subjugam din priviri unul pe altul, pana cand, la un moment dat, putin incins de cateva shoturi, si-a facut curaj si m-a abordat.
-Buna, Kina! (imi stia deja numele) Te misti bine! mi-a spus el destul de tare la ureche (muzica bubuia in boxe)
-Multumesc, Alien! i-am strigat inapoi, apropiindu-ma mai mult de el.
Seara abia incepuse si noi eram deja destul de apropiati. I-am simtit fiecare rasuflare, la urmatorul bluse. L-am atins usor cu mana pe piept, in timp ce el ma tinea timid de talie. Am dansat ca si cum numai noi eram pe ringul de dans (desi clubul fremata de tineri). Am petrecut toata noaptea aceea impreuna, pana cand petrecerea "s-a spart", asta spre dimineata (dupa miezul noptii)...
(va urma)

34 răspunsuri:
| minime3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles ca este o simpla greseala, cu totii gresim, nu trebuie sa o luati personal, n-am vrut nicidecum sa fiu malitioasa, dar pot accepta critici de la cineva cu potential... mai sus ati scris "pronume", iar contextul cerea "prenume". Numai zic! Toate bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru minime3):

Nu-ti poti alege criticii, din pacate.
Adevarul crud este ca, noi, plebea ( cu si fara potential), avem tot dreptul sa criticam, deoarece suntem cei care dau bani si timp ca sa citeasca asa ceva.
Te astepti sa fii criticata de cineva avizat? Inca nu ai ajuns acolo.
Dn Adrian e avizat si si-a exprimat parerea.

| minime3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, n-as vrea sa ma contrazic cu dumneavoastra, se vede ca v-ai bosumflat, in urma a ceea ce v-am zis. Am capacitatea si de a accepta o critica, le-am primit cu drag, am recationat doar la ce mi s-a parut deplasat.

| minime3 a răspuns (pentru minime3):

*v-ati
*reactionat, scuze