| moartetiganilor a întrebat:

Un prieten mi-a spus asa:
"Esti pasarea Phoenix...renasti din propria cenusa"

Imi poate explica cineva ce inseamna asta? Ce vrea sa sugereze?

Răspuns Câştigător
| Goggler77 a răspuns:

Asta insemna ca pasarea phoenix este vesnica deoarece daca moare renaste din nou, prietenul tau cred ca a vrut sa iti spuna ca esti un prieten foarte bun si vesnic, adica ca nu e altul ca tine big grinD

4 răspunsuri:
| Florenta16 a răspuns:

A renaste din propria cenusa inseamna sau se refera la faptul ca tu ai facut o greseala, dar dupa ce o repari esti ca si nou. Nu stiu cum sa iti explic mai clar, de obicei astfel de proverbe se cunosc si nu prea se cere intelesul lor sa fie explicat. Adica te ridici singur dintr-o situatie, dupa ce tu singur te-ai doborat si ai stricat totul.

| raresandrey a răspuns:

Este ca si cum te-ai renaste, te reinventezi, iei totul de la inceput.

| vianora a răspuns:

Chiar de decazi undeva la o incurcatura, o problema foarte grea tu tot reusesti sa treci de ea ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat

| adelina6111999 a răspuns:

Insemna ca tu nu ramaii niciodata in pana de itei cum ai face din tantar armasar dintr-un lucru simplu tu faci orice lucru mic sa fie mare asta inseamna cred