| octavian9999 a întrebat:

Va rog, am urgenta nevoie de o recomandare.
Printr-o intamplare nefericita am fost nevoit sa citesc o carte din seria "Twilight" si simt ca imi vine sa vomit in continuu.
Am nevoie de o carte cu ironie, sarcasm, cinism, inteligenta, violenta controlata, psihoza; am nevoie de un Mersault("Strainul"- Albert Camus) de un Hubert Hubert("Lolita"Vladimir Nabokov) cu mai putin erotism.
Va rog, salvati-ma! Cu cat mai veche cu atat mai buna(majoritatea autorilor secolului XXI sunt patetici)!

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Yucks, de ce ai citit aşa ceva? Jesus, n-aş accepta decât dacă m-ar ameninţa cu tortura.

Împăratul Muştelor - William Golding.

Sau Dostoievski sau Bukowski. Tot timpul sunt buni dacă vrei să-ţi cureţi sinusurile literare înfundate cu muci (adică twilight).

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ar putea sa te ajute (pe partea de ironie, sarcasm, inteligenta) un roman politist bine scris, gen Peter Cheyney. Sau ceva de Lawrence Durrell, e destul de vechi si are multe personaje psihotice happy

| Kaℓi a răspuns:

Daca nu te simti mai bine, poti incerca un No-Spa sau un Metoclopramid.

| Gizăz a răspuns:

Portocala Mecanică de Anthony Burgess e perfectă pentru asta. Sau chiar 1984 de Orwell. Apropo, vezi că patetic nu înseamnă ce crezi tu că înseamnă.

| octavian9999 explică (pentru Gizăz):

Multumesc, mult!
Totusi stiu ce inseamna ''patetic''. Vreau sa spun ca majoritatea romanelor noi m-au impresionat, m-au ''emotionat'' pana in punctul de a ma da cu capul de pereti.

| Leocerba a răspuns:

Majoritatea autorilor secolului XXI dar secolul XXI abia s-a pornit de vreo 14 ani, cum reusesti sa-ti faci o idee despre cei 100 de ani?
De fapt am vrut sa-ti recomand "Keep the Aspidistra Flying" pentru ca are sarcasm( stii cum loveste sarcasmul in cartea asta? insidios, ai grija ), inteligenta( amara, pai cum altfel la Orwell?), psihoza si pentru ca vreau sa te salvez happy intr-o zi de 13, vineri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mizerabilii, Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov, 1984, Evadare din lagarul 14

| Sean a răspuns:

A song of ice and fire (Cantec de gheat si de foc), ii in mai multe volume.
Volumul 1- Urzeala Tronurilor
Volumul 2 - Inclestarea Regiilor
Volumul 3 - Iuresul Sabiilor
Volumul 4 - Festinul Corbiilor
Volumul 5 - Dansul Dragoniilor

Geniala ai tot ce vrei in ea, recomand cu cea mai mare placere, probabil ca stii deja serialul Game of Thrones sau cartea, are tot ce ai zis tu.