| Mozocel a întrebat:

Care este diferenta intre ironie, sarcasm si cinism?

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Ironia este o batjocura usoara, subtila, -sarcasmul este o ironie usturatoare,-iar cinismul este o atitudine de ignorare a unor reguli.

1 răspuns:
| AlexandraR a răspuns:

IRONÍE, ironii, s. f. Vorbă, frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit; zeflemea, persiflare. ♢ Expr. Ironia sorții = joc neașteptat al întâmplării. – Din fr. ironie, lat. ironia.

SARCÁSM, sarcasme, s. n. 1. Ironie aspră, usturătoare; batjocură necruțătoare. 2. Vorbă, frază, expresie sarcastică. – Din fr. sarcasme, lat. sarcasmus.

CINÍSM ~e f. 1) Atitudine de ignorare ostentativă a moralei și a conveniențelor sociale general acceptate. 2) înv. Concepție filozofică, care avea la bază o asemenea atitudine față de societate. /