| Lacrymosa a întrebat:

Vă rog, recomandați-mi câteva cărți pe care să le pot găsi la biblioteca nu prea bogată a orașului.
Mulțumesc. happy

Răspuns Câştigător
| Ruxiii a răspuns:

"Portretul lui Dorian Grey" de Oscar Wilde,"La sud de granita la vest de soare" de Haruki Murakami,"Sufocare","Jurnal" de Chuck Palahniuk,"Domnisoara Christina" de Mircea Eliade,"Madame Bovary" de Gustave Flaubert,"Adam si Eva" de Rebreanu,"Maestrul si Margareta" de Bulgakov,"Magicianul" de John Fowles,"Carrie" de Stephen King,"Ferma animalelor" de George Orwell,"Gemenii","REM" de Cartarescu," Strainul" de Albert Camus,"Cititorul" de Bernard Schlink,"Micul Print" de Antonie de Sant Exupery,"Imparatul mustelor" de William Goldin,"M-am hotarat sa devin prost" de Martin Page,"Autoportret intr-o oglinda sparta","Viata pe un peron" de Octavian Paler,"Vrajitoarea din Portobello" de Paulo Coelho,"Dama cu camelii" de Alexandre Dumas fiul

7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Care oras?
care biblioteca?

| Lacrymosa explică (pentru zdrangoi):

Voiam să spun să nu-mi dați autori contemporani pe care n-o să-i gasesc la o bibliotecă de stat.

| zdrangoi a răspuns (pentru Lacrymosa):

De ce crezi ca pe cei contemporani nu-i gasesti?
si daca tot vrei sa-ti recomandam cateva titluri, spune-ne macar pentru ce varsta.
e greu sa-ti recomandam ceva "greu", daca tu esti inca in scoala generala sau invers.
cel mai bine fa un drum pana la biblioteca si roaga bibliotecara sa-ti recomande.

| Lacrymosa explică (pentru zdrangoi):

Odata ce-am spus ca nu-i gasesc, inseamna ca nu-i gasesc. Ai chef de ironii? Du-te dracului in alta parte! Daca nu ma poti ajuta din cauza ca nu ti-am dat destule detalii atunci pa, n-am nevoie de sfaturile tale.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Si noi crezi ca nimerim ce ai tu in bibloteca orasului tau?laughing

| Alexaaandraaa a răspuns:

Încearcă niște povești, de copilărie, ceva frumos. Nu putem să ne dăm cu părerea ce are și ce nu biblioteca, dar îți putem spune că ar fi interesante niște cări de povești, legende, poezi zcrisde scriitori atât cunoscuți cât și cei rămași în anonimat. Lectură plăcută! puppy dog eyes Pup!:*

| Larisa211 a răspuns:

Pai depinde de domeniul in care esti interesata in lectura.

Actiune - Jocurile Foamei, Mizerabilii, Jurnalele Vampirilor, Pe Aripile Vantului

Pentru copii: Jurnalul unui pusti, Tabara, Amintiri din Copilarie

Daca ai 16+ poti sa incerci si Fifty Shades of Grey si Pantalonii Calatori.

Incearca si Enigma Otiliei. E o carte destul de interesanta.