| flavius01 a întrebat:

Vi se pare aceasta idee suficient de buna pentru o carte sau poate chiar un film? Este doar o idee, se mai pot adapta multe lucruri, nu e nimic batut in cuie. Povestea as numi-o "90 de zile", iar personajul principal este Sonia. Ea are peste 40 de ani, dar toata viata si-a petrecut-o ca si cand ar avea 18, in petreceri, evenimente de societate etc. Vine dintr-o familie foarte bogata, tatal ei cand a murit le-a lasat o avere impresionanta si o companie care a ajuns sa fie condusa de sora Soniei, Patricia. Sonia peste cativa ani se casatoreste cu un francez, director al unei reviste de moda cunoscute, cu care are si 2 copii: Charlotte si Daniel. Ei au crescut mai mult cu dadace, tatal lor fiind ocupat cu revista, iar mama lor fiind prea ocupata mereu cu prietenele ei, iesirile in oras, ajungand la 40 de ani sa fie deja internata o data intr-o clinica de dezalcolizare.
Totul se schimba insa in momentul in care Sonia afla ca are o tumoare pe creier, intr-o zona inoperabila si ca mai are putin timp de trait. In acea clipa, viata Soniei ia o intorsatura drastica, ea isi da seama cat de mult a gresit in viata ei, cat de mult s-a indepartat de familia ei si este dispusa sa faca orice pentru a se apropia din nou de ei. Sonia se confrunta cu faptul ca ea nici macar nu isi cunoaste propria familie si in incercarea ei sa se apropie din nou de ei, descopera secrete teribile. Ea este greu pusa la incercare, incercand sa se abtina de la alcool si incercand sa-si schimbe viata, descoperind incet-incet nenumaratele infidelitati ale sotului ei, pe care este nevoita sa le ierte. Ea incearca sa remedieze relatia dintre ei, dar cu foarte mari dificultati. In acelasi timp, Sonia se izbeste dur si de ura pe care copiii ei o simt fata de ea. Daniel a ajuns sa fie intr-o oarecare masura un sociopat, avea un anturaj extrem de nefast, facea parte dintr-o secta ce credea in fortele oculte si isi petrecea timpul incercand sa comunice cu acestea. Pe de alta parte, Charlotte a ajuns sa fie o femeie extrem de rece si frivola, fiind in stare de orice pentru a-si atinge scopurile. Ea a terminat facultatea de Drept si intretinand relatii sexuale si chiar logodindu-se cu un avocat prestigios, mult mai in varsta, ajunge sa lucreze intr-un birou de avocatura extrem de cunoscut.
Pe parcurs, Sonia reuseste sa se apropie oarecum de sotul sau, cu toate ca descopera ca acesta i-a fost infidel chiar si cu sora sa. Pe Daniel incearca sa-l convinga sa iasa din acea viata in care intrase, dar isi da seama ca ura pe care el o simte fata de ea il impiedica, asa ca singura solutie pe care o gaseste este sa intre si ea in aceeasi secta, pentru a se putea apropia de el. Charlotte pe de alta parte, iritata de insistentele Soniei, face publice toate aventurile mamei sale, patand pentru totdeauna imaginea ei in inalta societatea.
Daniel se indragosteste de colega de-a sa de la facultate si isi da seama ca trebuie sa-si schimbe stilul de viata, dar in momentul in care doreste sa iasa din grupul din care facea parte, acestia nu il lasa si il ameninta. In cele din urma, Sonia este cea care il ajuta si reuseste sa-l scoata pe fiul sau din acea secta, dupa ce a fost grav batut, reusind in cele din urma sa se apropie si de fiul sau.
Cateva saptamani mai tarziu, exact la 90 de zile dupa ce a fost diagnosticata cu acea tumoare, Sonia are o cearta extrem de puternica cu fiica sa, care ii reproseaza absolut tot si ii spune ca o uraste, de asemenea recunoscandu-i faptul ca ea a fost cea care si-a asasinat sotul pentru a putea ramane cu averea sa si astfel sa se desprinda pentru totdeauna de familia ei adevarata. Sonia este extrem de tulburata de vorbele fiicei sale si are un atac cerebral (ea nu avea voie sa se enerveze, date fiind conditiile medicale) si moare cateva ore mai tarziu la spital, alaturi de familia sa, aproape completa. Ea moare cu bucuria ca a reusit sa-si reuneasca familia, sa ii apropie, iar sotul sau ii promite ca pe viitor el va avea grija ca efortul ei sa nu fi fost in zadar.
Charlotte, pe de alta parte, nu se intoarce niciodata inapoi la familia sa.
Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Este o idee buna, ma bucur ca mai exista oameni care sa nu fure ideile altora cu toate ca e destul de greu si costisitor sa scrii aceasta carte sau sa faci un film.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare o idee stralucita atat pentru film, cat si pentru carte. Felicitari. Va fi o carte sau film moralizator si util pentru societate.

| Public22 a răspuns:

Daca vei scrie o carte cu ideea asta, eu o voi citi! Felicitari! Chiar este plina de intrigi si conflicte intre familii si destramarea lor, apoi reunirea familiei, cu pretul mortii Soniei. Inca o data, FELICITARI.

| piratuu a răspuns:

Esti genial. Mi-a placut povestea.

| PaulaaPaulika a răspuns:

E super happy

| MarcelineBMTH a răspuns:

Este super, si daca chiar ai facut-o tu, nu pot spune decat ca esti genial.

| Lunara a răspuns:

Mie personal mi se pare putin cam dramtica. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa reduci din elementele negative de care se izbeste Sonia. De exemplu ai putea sa spui ca sotul ei incearca sa o ajute, dat fiind faptul ca nici el nu a petrecut mai mult timp cu familia decat Sonia.
Daca fiica ei a terminat facultatea si fiul ei este elev la facultate, crex ca ar trebui sa aiba mai mult de 40 de ani. Eventual spre 50.
In rest, mi se pare destul de interesanta ideea.
Iti urez mult noroc si sa ai spor! happy