| flavius01 a întrebat:

Vi se pare ideea asta suficient de buna pentru un roman (de dragoste eventual)? Acest roman ar spune povestea lui David, un tanar de 21 ani, extrem de atragator, ce provine dintr-o familie bogata, dar este extrem de timid. Are mari probleme atunci cand vine vorba de a avea o iubita deoarece nu are curajul sa-i spuna ce simte, motiv pentru care se refugiaza in studiile sale, el fiind student la Stiinte Economice. Are si o prietena foarte buna, Carmen, care il iubeste in secret de cand era o adolescenta, iar aceasta iubire a inceput sa se transforme incet-incet intr-o obsesie pentru ea, aceasta incercand mereu sa-l cucereasca. Martin, fratele mai mare al lui David, este exact opusul fratelui sau in ceea ce priveste femeile si la o zi de nastere a lui David, acesta ii organizeza o petrecere cu dansatoare de streaptease, printre care se afla si Sonia. Aceasta este o femeie usoara si extrem de vulgara, dar cand descopera ca David nu are iubita si este extrem de bogata familia lui, decide sa inventeze o poveste complicata care sa justifice ceea ce face si astfel incepe sa se apropie de David, iar in cele din urma, cei doi incep o relatie. David nu o iubea, dar pasiunea dintre ei era extrem de puternica si prin intermediul relatiei celor doi, el a inceput sa capete mai multa incredere in el insusi. La facultate in schimb, apare o noua profesoara, Diana, mai in varsta decat David si divortata. Ea preda franceza la un curs de limba si acolo David a cunoscut-o si s-a indragostit pe loc de ea. A incercat sa ascunda sentimentul pe cat posibil, dar cu timpul si-a dat seama ca nu putea. El a inceput sa ia ore de franceza in particular de la ea si astfel ei s-au apropiat, iar in cele din urma au inceput sa traiasca un soi de iubire imposibila, datorita diferentei de varsta.
Sonia cunoaste intre timp un barbat mult mai in varsta decat ea, un regizor de film cu care il inseala pe Martin, iar in cele din urma ea este prima care ii da papucii lui si pleaca cu regizorul, casatorindu-se cu el. Carmen, care a incercat sa-i desparta prin toate mijloacele posibile pe Martin si pe Sonia, a inceput o relatie cu fostul iubit al Soniei doar din ranchiuna, barbatul pe care aceasta il iubea cu adevarat.
Peste cativa ani, Sonia devine o actrita faimoasa si extrem de cunoscuta datorita sotului ei. Martin si Diana traiesc o frumoasa poveste de iubire pe care o fac publica dupa ce el termina facultatea, dar iubirea lor este umbrita atunci cand Diana afla ca are cancer. Ea nu-i spune nimic lui Martin si decide sa intrerupa relatia lor pentru a nu-l lega de o bolnava, iar el se refugiaza in bratele lui Carmen, care ramane intentionat insarcinata, dar pierde copilul dupa ce iubitul ei, ex-ul Soniei, o bate cand descopera infidelitatea.
Ca sa mai scurtez un pic, Sonia apare din nou pentru a lupta pentru iubirea barbatului pe care-l iubea si al carei iubite era Carmen, asa ca aceasta spune presei despre trecutul de prostituata al Soniei si aceasta pierde toata faima pe care o avea, ramanand singura. Sotul ei descopera infidelitatile ei de-a lungul timpului si vrea sa o paraseasca, dar ea il otraveste, sperand sa ramana cu toti banii lui, dar barbatul nu ii lasa nimic in testament. Starea de sanatate a Dianei se inrautateste, dar tot nu il accepta pe David inapoi, iar acesta cade in bratele Soniei care se intoarce din nou la el doar pentru bani. Extrem de furioasa, Carmen afla despre asta si intr-un act de furie extrema, incendiaza vila lor, incendiu in care Sonia moare. Carmen isi da seama de prostia pe care a facut-o si, neputand suporta remuscarile, se arunca de pe un pod. Astfel, Martin se intoarce inapoi la adevarata iubire, la iubirea dezinteresata, pura si sincera, la Diana, dar este prea tarziu. Aceasta are zilele numarate si moare in bratele lui Martin, rugandu-l s-o uite.
Ce parere aveti? big grin

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ar puteafi ceva dar pare a fi cam siropoasă, ceva gen Sandra Brown, de Dîmboviţa, sau toate marile nume de scriitoare americane, "cele mai cele", cu care ne - au invadat piaţa editurile în anii de după 90.
Treaba este că s-ar părea că ai idei.
Încearcă să convingi vreo editură, că altfel, pe banii tăi, ca scriitor, nu cred că îţi dă mîna să publici.
Plus, şi nu fără importanţă, este difuzarea, adică vinderea cărţii.
Succes!

| TheAce a răspuns:

Pe mine unul ca si autor nu m-a dat pe spate. Lipseste. originalitatea din povestea ta. Imi pare un fel de Enigma Otiliei cu personaje inversate. Avem bildungsromanul, personajul principal ce trebuie initiat in ale vietii, avem tema luptei pe avere si a incercarii de furt a averii, avem tema infidelitatii asa cum avem si o actiune care se desfasoara pe parcursul a ''cativa ani''. Nu stiu ce sa zic, trebuie sa dezvolti foarte bine personajele daca iti doresti un roman in adevaratul sens al cuvantului si ai nevoie dincolo de toate de un plot cu adevarat original.

| flavius01 explică (pentru TheAce):

Mersi mult de parere, apreciez! big grin Da, s-ar putea sa ai dreptate, dar nu stiu, mi se pare greu sa faci un romai in care toate punctele sau temele abordate sa fie originale big grin In plus, am avut si idei mai "originale" sa zic asa, uita-te si la alte intrebari pe care le-am pus, dar nu au fost considerate bune chiar din cauza asta, ca erau originale.

| TheAce a răspuns (pentru flavius01):

Nu au fost considerate de cine? De niste copii/adolescenti? Trebuie sa ai acea doza de maturitate care sa te faca sa te bazezi pe propriile instincte. In literatura nu e ca la Hollywood: hai sa facem un remake, hai sa facem un sequel. Originalitatea e totul.

| cristi202 a răspuns:

Cam prea mult sirop. Mai pune si alte ingrediente, ca sa iasa bine prajiturica.happy

Si ce faci tu aici, nu faci decit sa insirui niste evenimente intre niste persoane. Cred ca mai ai de invatat cu privire la ce inseamna un roman, din ce e compus. Daca te-as intreba care sunt cele cinci puncte, sau faze ale unui roman, ai sti sa raspunzi? Mai mult, ai sti sa sa aduci toata aceasta descriere pe care ne-ai oferit-o la un punct culminant, care e si punctul central al unui roman?
Ceea ce ai facut tu, cred ca seamana mai mult cu scenariul unei telenovele care nu se mai sfirseste, ci cauta sa te tina mereu in suspans, mereu in priza. Ins anul asa e la roman, la care incepi sa descrii personajele, timpul, actiunea, si prin care mai apoi ajungi la un punct culminant al povestirii. Un exemplu: doi tineri se iubesc. Descri pe cei doi tineri, cum a aparut iubirea lor, tensiunile ce apar datorita faptului ca nimeni nu ii vrea impreuna, si totul converge catre punctul culminant, nunta lor, la care oricine, citind, se poate astepta sa fie sau nu, iar punctul culminat poate fi aparitia la nunta a celei ce pretinde a fi sotia tinarului mire, desi nu este, doar pentru a-i desparti pe cei doi. iar apoi, deznodamintul - cei doi ttusi se casatoresc, dupa ce toate itele incurcate ale relatiei mirelui cu pretinsa sotie se dezleaga.
Dar uite ca ti-am dat deja doua din punctele romanului. Mai ai de descoperit trei, si sa te tii de ele, ca sa ai un roman reusit.

| KrYsTy2OOO a răspuns:

E foarte buna, dar scurta, dezvolt-o, ca ai imaginatie!

| SufletRece a răspuns:

Este o poveste foarte reusita si modul in care scrii m`a tinut in suspans si asta cred ca e cel mai important pentru cititori.
Eu cred ca ai talent si poti ajunge departe daca o tii tot asawinking
Succes in continuare!