| flavius01 a întrebat:

Vi se pare asta o idee suficient de buna pentru o carte/un roman? big grinAcest roman ar spune povestea lui David, un tanar de 21 ani, extrem de atragator, ce provine dintr-o familie bogata, dar este extrem de timid. Are mari probleme atunci cand vine vorba de a avea o iubita deoarece nu are curajul sa-i spuna ce simte, motiv pentru care se refugiaza in studiile sale, el fiind student la Stiinte Economice. Are si o prietena foarte buna, Carmen, care il iubeste in secret de cand era o adolescenta, iar aceasta iubire a inceput sa se transforme incet-incet intr-o obsesie pentru ea, aceasta incercand mereu sa-l cucereasca. Martin, fratele mai mare al lui David, este exact opusul fratelui sau in ceea ce priveste femeile si la o zi de nastere a lui David, acesta ii organizeza o petrecere cu dansatoare de streaptease, printre care se afla si Sonia. Aceasta este o femeie usoara si extrem de vulgara, dar cand descopera ca David nu are iubita si este extrem de bogata familia lui, decide sa inventeze o poveste complicata care sa justifice ceea ce face si astfel incepe sa se apropie de David, iar in cele din urma, cei doi incep o relatie. David nu o iubea, dar pasiunea dintre ei era extrem de puternica si prin intermediul relatiei celor doi, el a inceput sa capete mai multa incredere in el insusi. La facultate in schimb, apare o noua profesoara, Diana, mai in varsta decat David si divortata. Ea preda franceza la un curs de limba si acolo David a cunoscut-o si s-a indragostit pe loc de ea. A incercat sa ascunda sentimentul pe cat posibil, dar cu timpul si-a dat seama ca nu putea. El a inceput sa ia ore de franceza in particular de la ea si astfel ei s-au apropiat, iar in cele din urma au inceput sa traiasca un soi de iubire imposibila, datorita diferentei de varsta.

Sonia cunoaste intre timp un barbat mult mai in varsta decat ea, un regizor de film cu care il inseala pe Martin, iar in cele din urma ea este prima care ii da papucii lui si pleaca cu regizorul, casatorindu-se cu el. Carmen, care a incercat sa-i desparta prin toate mijloacele posibile pe Martin si pe Sonia, a inceput o relatie cu fostul iubit al Soniei doar din ranchiuna, barbatul pe care aceasta il iubea cu adevarat.

Peste cativa ani, Sonia devine o actrita faimoasa si extrem de cunoscuta datorita sotului ei. Martin si Diana traiesc o frumoasa poveste de iubire pe care o fac publica dupa ce el termina facultatea, dar iubirea lor este umbrita atunci cand Diana afla ca are cancer. Ea nu-i spune nimic lui Martin si decide sa intrerupa relatia lor pentru a nu-l lega de o bolnava, iar el se refugiaza in bratele lui Carmen, care ramane intentionat insarcinata, dar pierde copilul dupa ce iubitul ei, ex-ul Soniei, o bate cand descopera infidelitatea.

Ca sa mai scurtez un pic, Sonia apare din nou pentru a lupta pentru iubirea barbatului pe care-l iubea si al carei iubite era Carmen, asa ca aceasta spune presei despre trecutul de prostituata al Soniei si aceasta pierde toata faima pe care o avea, ramanand singura. Sotul ei descopera infidelitatile ei de-a lungul timpului si vrea sa o paraseasca, dar ea il otraveste, sperand sa ramana cu toti banii lui, dar barbatul nu ii lasa nimic in testament. Starea de sanatate a Dianei se inrautateste, dar tot nu il accepta pe David inapoi, iar acesta cade in bratele Soniei care se intoarce din nou la el doar pentru bani. Extrem de furioasa, Carmen afla despre asta si intr-un act de furie extrema, incendiaza vila lor, incendiu in care Sonia moare. Carmen isi da seama de prostia pe care a facut-o si, neputand suporta remuscarile, se arunca de pe un pod. Astfel, Martin se intoarce inapoi la adevarata iubire, la iubirea dezinteresata, pura si sincera, la Diana, dar este prea tarziu. Aceasta are zilele numarate si moare in bratele lui Martin, rugandu-l s-o uite.

Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

De la A la Z si iar la A si iar la Z. Dar pentru o fata, banuiesc ca ar fi interesant, emotionant si enervant, o enervare din aia "ma ce prost e, de ce se intoarce la aia dupa cate i-a facut?". Probalil ar trebui sa il lasi pana la urma fericit langa fata care il iubea din copilarie, asta ar ajuta fetele care citesc sa fie mai indraznete, sa isi dea seama ca e acum ori niciodata,sa se gandeasca "imi place de baiatul asta, mai bine ii zic azi ca il plac si fie ce-o fi decat sa pateasca asa ca David. " Trebuie sa ii faci lui David un eveniment ceva in copilarie, sau o mama autoritara, o personalitate foarte altruista, ceva care sa explice de ce un baiat aparent perfect e asa bombalau. Nu uita sa pedepsesti urat dansatoarea, adica sa explici exact, detaliat, cum a murit in flacari, sa simta fetele mirosul de carne arsa in nari, astfel le educi, sa nu o ia pe cai gresite. Trebuie sa adaugi in orice lucru marunt un inteles special pentru cititori, sa se regaseasca toti in macar un personaj, si sa ii indrumi pe toti spre bine. Altfel, daca David moare, vei avea un final ca in Idiotul lui Dostoievski, care pe mine unul m-a dezamagit.
Uite un blog foarte bun, o fata foarte talentata. Totusi nici povestile ei nu au aceste subantelesuri. www.vampireseviyorum.wordpress.com

| flavius01 explică (pentru valentingb):

Mersi mult pentru raspuns! big grin Nu, ideea este ca s-ar putea sa nu fi inteles bine. David nu moare, el ramane pana la urma singur. Ideea care voiam sa o redau prin fiecare personaj (principal) era ca iubirea exista, dar in mai multe forme: pura si sincera (Diana), obsesiva (Carmen, fata care-l iubea din copilarie) si interesata, bazata doar pe bani (dansatoarea). Ideea era ca barbatul nu a stiut sa ia decizia corecta la timpul potrivit, iar toate greselile astea l-au dus la a ramane singur, fara niciuna din cele 3 femei. big grin

| valentingb a răspuns (pentru flavius01):

Deci e mai mult adresata barbatilor, adica ei sa actioneze la timp. Pai va trebui sa adaugi cateva scene cat-de-cat erotice ca sa atragi cititori masculi laughing. Trebuie si cateva dovezi de barbatie: corectitudine, onoare, rezistenta, stres, asta conecteaza baietii cu personajul.
Am inteles ca nu a murit, am facul referire la Idiotul pentru ca a ramane singur, adica nici cu una din ele, dar totusi liber sa gaseasca alta..asta nu e asa impresionant. Ar fi foarte fain ca el sa se arunce de pe pod crezand ca iubirea lui adevarata a murit in flacari. Pentru cititorii de sex masculin e mai dureros sa isi imagineze o fata sincera care sufera, plange, in mijlocul podului, din cauza lui care mereu a luat decizii gresite, decat sa il vada pe el ca a ramas singur. Ar trazi instinctul barbatesc de protejare a femeii. Stii tu, unui barbat care ajuta o femeie sa urce bagajul in tren i se pare ca tocmai a salvat o printesa din calea barbarilor laughing) si daca vad o femeie plangand deja sunt pierduti happy. Barbatii care tin la femei, nu altii. De fapt acei altii oricum nu citesc carti.
In rest imi place.

| flavius01 explică (pentru valentingb):

Mersi mult de sfaturi, am sa incerc sa tin cont! big grin Scene erotice, cam da, vor fi destule cu dansatoarea laughing Cat despre David...el ramane suferind pentru iubirea vietii lui care i-a murit in brate. Nu stiu daca s-ar merita sa se sinucida si el, eventual poate sa incerce. Oricum, apreciez mult si mersi!

| valentingb a răspuns (pentru flavius01):

Da, e si imaginea asta destul de tragica, sa vezi un barbat ud tinand in brate femeia pe care o iubeste, inecata. Dar am vazut chestia asta in nenumarate randuri, in toate filmele americane, ea moare si el merge la lupta ca sa o razbune.Hai sa mai moara si ei, sa se omoare el, si degeaba, pentru ca ea traieste, si sa o vezi pe ea plangand, sa-ti sfasie inima, si mai ai si elementul din Romeo si Julieta in care se sinucide degeaba chiar cand lucrurile in sfarsit merg bine, isi dau seama amandoi ca se iubesc si pot fi impreuna.
Dar oricum, poti face o carte cu doua finaluri pe blog si sa pui cititorii sa voteze finalul preferat, sau poti pastra un final pentru alta carte.winking

| anonymus07 a răspuns:

Povestea e destul de buna, dar vei avea mult de lucru la detalii, plus ca vei avea ceva costuri cu crearea cartii. Oricum, asta nu trebuie sa te opreasca.Succes!