| anonim_4396 a întrebat:

Vreau foarte mult să citesc o carte despre istoria fizicii, cât mai complexă şi mai detaliată. Nu contează dacă este publicată doar în engleză, dar ar fi minunat dacă aş putea s-o comand de pe un site românesc.
Există aşa ceva sau caut degeaba?
Şi dacă există, ca să nu citesc răspunsuri care conţin doar "da" şi "nu", îmi puteţi recomanda o astfel de carte?
Mulţumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| haejurin a răspuns:

Am citit cateva carti precum "Enigma cuantica" de Bruce Rosenblum sau "Descoperirea particulelor" de Steven Weinberg.
Sunt carti care mi-au placut in mod special si vorbesc in mod detaliat despre fizica, unele "mistere" si teorii sunt explicate asa incat sa nu te plictiseasca cu informatii, dar sa te faca sa devii din ce in ce mai interesat.
Eu iti recomand cu toata inima aceste carti.
Insa, daca nu sunt exact pe gustul tau eu zic sa te uiti pe acest site, la sugestii. Fiecare vorbeste despre un mister al lumii, fiecare fiind explicat intr-un final cu ajutorul fizicii. Cred ca o sa-ti placa si "Scurta istorie a timpului" sau "Universul intr-o coaja de nuca", amandoua scrise de Stephen Hawking(nu ai cum sa nu stii cine e). El explica totul foarte minutios, totusi este foarte usor de inteles.
Cartile sunt in limba romana si nu au preturi foarte ridicate.
Sper ca ti-am fost de ajutor! Uite aici site-ul:http://www.elefant.ro/......71983.html

| UnleashedPsycho a răspuns (pentru haejurin):

Am auzit de ambele cărți de Stephen King și plănuiesc să mi le cumpăr. Dar nu e tocmai ce voiam eu. Mă interesează rădăcinile fizicii, cum a apărut, ce pași a urmat până a ajuns la stadiul de acum. O să încerc să citesc și ce ai menționat.

| UnleashedPsycho a răspuns (pentru haejurin):

Hawking, am vrut să spun Hawking. Scuze >.