| edy423 a întrebat:

Urmează să trec în clasa a 11-a si din vara aceasta vreau sa ma pregătesc pentru bac, mai exact la istorie.
Îmi puteți recomanda o carte despre istoria României sau ceva de genul pentru că la școală nu facem mare lucru...Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| asperger3 a răspuns:

Cum au spus si ceilalti colegi nu are rost e prea din timp.
In schimb la romana ti-as recomanda sa mai repeti autorii(faci scheme pentru fiecare opera)
Revenind la intrebrare ti-as recomanda O scurta istorie ilustrata a romanilor deNeagu Djuvara

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu are rost. Materia la istorie se poate invata lejer si in 2-3 saptamani, nici nu trebuie sa se faca la scoala mare lucru, adica nu te baza pe ceea ce iti dau profesorii pentru ca risti mai rau sa te incurce, asa ca iti iei o carte de pregatire pentru bac si aia o sa contina tot ce ai nevoie (teorie, teste, eseuri).
Iesi si distreaza-te vara asta, cat inca mai poti, vara viitoare urmeaza si admiterea si pregatirea pentru facultate, poate te vei si angaja.

| Tovarasul a răspuns:

Nu are rost sa te apuci de pe acum, sincer iti zic eu sunt a 12-a