| rotimofte a întrebat:

Hola. Vreau să-mi adâncesc cunoștințele muzicale și nu stiu o carte sau vreun site in cauză.
Știe cineva o carte detaliată/complexă, pentru nevoia mea? Țin sa precizez ca teoria de bază o știu dar vreau să cercetez si sa cunosc mai mult. Mulțumesc.

1 răspuns:
| antonG a răspuns:

Pe partea de teorie, cele mai bune cred ca sunt manualele de Teoria Muzicii si Solfegii pentru clasele I-VIII si IX-XII (in functie de nivelul la care te situezi), pentru profil/sectia muzica. Atentie, nu e vorba despre manualele standard de Educatie Muzicala, sunt manuale pentru scoli/licee de muzica. Intreaba prin librarii sau cauta pe Okazii/OLX. Acum jde ani cand faceam muzica, am invatat dupa cele de la Editura Didactica si Pedagogica. Nu sunt colorate ca o sorcova, dar sunt bine structurate. Ca sa le parcurgi cu folos, te-ar ajuta mult sa stii/inveti sa canti la pian la nivel incepator, fiindca e aproape strict necesar la solfegiu.

Pentru cultura muzicala in general, pentru incepatori cred ca sunt bune manualele de Istoria Muzicii, iar pe masura ce avansezi, carti de specialitate. E de la sine inteles faptul ca trebuie sa asculti multa muzica, sa mai mergi la concerte, iar daca stii, sa canti la un instrument.