| buhu a întrebat:

Vreau sa am o dorinta nestinsa de carti! de ce este bine sa citesc? Cum sa nu ma mai dezlipesc de carti sa citesc non-stop? dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| luga a răspuns:

Sa lasi calculatorul, si tot ce de distrage si sa fii ambitios, trebuie sa nu te distraga nimic! Dar nu prea cred ca se poate citi non-stop, adica mai trebuie si tu sa mananci, sa iei o pauza, sa mai iesi cu prietenii prin parc/oras.Normal ca daca esti o persoana intelectuala si ambitioasa poti reusi orice.Iti urez multa bafta la citit happy Pa pa.

3 răspunsuri:
| DeeeaA a răspuns:

Sfatul meu este următorul. Găsește o carte despre care ai auzit numai lucruri bune, care pare interesantă, care pare că ți se potrivește și citește-o. După primele pagini vrei realiza că nu te poți dezlipi de ea. Din propria experiență îți spun că într-o seară am descoperit niste fragmente superbe dintr-o carte(de fapt, erau niste inregistrări pe youtube) care mi-au starnit curiozitate de a-i cumpăra cartea lui Chirilă. Asta am și făcut. Atât mi-a trebuit. După am început să mă informez și despre altele. Am citit deci și altele. E mult mai palpitant să citești. Îți dezvolți imaginația și viziunile. Îți creezi o lume a ta. Important e să citești ce îți place, nu doar ce ți se dă la școala. Alea pentru că sunt din obligație nu sunt neaparat și pe gustul tău. Baftă!

| buhu explică (pentru DeeeaA):

Daca ma crezi eu citesc destul de mult! Eu sunt Yuli Loves Books de pe youtube am sters contul acum 10 luni din cauza criticilor date la un singur videoclip! chiar citeam mult atunci, nu stiu cum m-am schimbat asa de mult acum! Oricum, MULTUMESC

| MarioCristian2003 a răspuns:

Daca vrei sa ai un viitor bun ar fi bine sa citesti macar de +3 ori pe zi. Acest lucru o sa te ajute cu dictia. Trebuie sa ai ambitie, ca altfel nu vei rezolva NIMIC!