| SCOOBY DOO a întrebat:

Vreau niste carti care sa le citesc si sa ma faca mai destept funda

Răspuns Câştigător
| Ryuuzuka a răspuns:

Cartile te ajuta la imbogatirea vocabularului si astfel iti vei putea exprima pararea mult mai frumos happy.Eu iti recomand niste carti superbe pe care le-am citit; x.: 1)Nuvele de Liviu Rebreanu 2)Legendele Troiei si Greciei( cu zei) 3)Legendele olimpului(sunt 2 volume) 4)Singur pe lume de Hector Malot (la asta, eh sunt o fire cam sensibila blushing, am plans ceva...) 5)Poveste uitata 6)Castelul din Carpati (superba!) 7)Invitatie la valsbatting eyelashes foarte frumoasa, asta e preferata mea, stiu vazand titlul ti se pare plictisitoare, dar este vorba de o fata si un baiat care s-au cunoscut la vals si de acolo incepe poveste :X. 8)Ducesa sluta (parca asa se chema) 9)Mizerabilii 10)O lume disparuta( nu se compara cu filmul, cartea e mult mai frumoasa )Bafta la citit!batting eyelashes

6 răspunsuri:
| 1000bodies a răspuns:

Sange Satanic de Cristina Nemerovschi.

| Reiki a răspuns:

happy Interesanta intentie, aceea de a deveni mai destept. Crezi ca DOAR anumite carti te fac mai destept? Din fiecare carte in parte poti invata ceva, fiecare cuvant al unei carti te poate face sa devii mai destept. NU exista carti care sa te faca mai prost sau mai destept. Doar CITESTE si dupa un timp vei stii sa-ti alegi singur domeniul.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Orice carte te va ajuta sa iti imbunatatesti abilitatile de comunicare, capacitatea de a intelege diferit unele lucruri, si desigur iti va afecta si capacitatea intelectuala in sensul pozitiv.
Nu conteaza ce carte citesti. Daca esti la inceput mergi in biblioteca ( a scolii, a liceului, a orasului ) si alege o carte doar dupa coperta, doar privind la ea. Sa nu fie nici de 100 de pagini dar nici de 500, ci mai bine ceva intre ele, pentru a putea intelege cartea.

| Onio a răspuns:

Cartile iti dezvolta vocabularul, mai destept ai sa "te faci" din momentul in care ai sa asimilezi cat mai multe informatii din cartile citite. De aceea iti recomand sa citesti orice, cu cat mai diversificat, cu atat mai bine. happy

| Root4004 a răspuns:

De jules verne... Sunt bune : mai ales O calatorie in centrul pamantului, ocolul lumii in 80 de zile... Sau mai e inventia lui Hugo Cabret. Funda?happy