| Megan312sweet a întrebat:

Vreau sa citesc o carte, deoarece ma plictisesc. Ce imi recomandati? Dau FUNDA celui mai bun raspuns! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| WitchMya a răspuns:

1. Jocul Minciunii (3 carti traduse)
2. Micutele mincinoase (3 carti traduse)
3. cartea Magie Dezlantuita
4. cartea Skelig
5. cartea Inima de cerneala
6. cartea Gazda
7. Jurnalele Vampiilor (7 carti scrise se L.J.Smith-restul nu ii apartin)
8. Jurnalele lui Stefan (6 volume)
9. Cercul secret (4 volume)
10. Vampirii sudului (11 volume traduse si 13 volume in total)
11. cartea Cand esti vrajitoare...
12. cartea Cartea pierduta a vrajitoarelor (am auzit ca face parte dintr-o trilogie, fiind primul volum)
13. cartea Atingerea mortii. Povestiri cu Sookie Stachouse
14. cartea Fantomele ne stiu toate secretele
15. cartea Mai las-o moale cu fantomele
16. Jocurile froamei (3 volume)
Despre ele:
-Primele 2 colectii sunt scrise de aceeasi autoare
-Cartile 3, 4 si 5 sunt faine, dar usor copilaroase, simpliste
-Cartea nr. 6 are 700 de pagini
-Colectiile nr. 7 si nr. 9 sunt scrise de aceeasi autoare
-Colectia nr. 8 are autor anonim
-Colectia nr. 10 si cartea nr. 13 au legatura, deoarece Sookie Stachouse este protagonista colectiei
-Cartile nr. 11 si nr. 12 sunt cu vrajitoare
-Cartile nr. 14 si nr. 15 sunt cu fantome
-Cred ca nr. 14 este inclusa in 15 sau incep la fel, au si aceeasti coperta...(nu am citit nr. 15, dar am citit despre ea ca este apreciata)

Iti recoman mai ales cartea Gazda pentru ca are 700 de pagini si scris destul de mic (parerea mea este ca merita toti banii) si daca nu vrei sa te atasezi de colectii cu numere nesfarsite de volume, poti alege o carte ca aceasta.

6 răspunsuri:
| Neverwas a răspuns:

Spulbera-ma de Tahereh Mafi sau
Lucas de Kevin Brooks

| bogdan72 a răspuns:

Notre-Dame de Paris, de Victor Hugo

Peste descrierile Parisului poti sa sari, daca te plictisesc (sunt vreo 10% din carte), nu sunt atat de importante pe cat le crede autorul.

Sau Padurea norvegiana de Haruki Murakami. Se citeste foarte usor si mi s-a parut interesanta.

| 21Ratio a răspuns:

Mie imi plac mult romanele politiste(sunt foarte interesante). Incearca 'Zece negri mititei` - Agatha Christie.
`Crimele ABC` - Agatha Christie
Sau citeste din Arthur Conan Doyle, Gaston Leroux, Raymond Chandler etc.

O alta carte care mi-a placut in mod deosebit este `Frankenstein`, de Mary Shelley.

| DarkJoice a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult seria Academia Vampirilor, in care este vorba despre o fata dhampir, care va deveni gardian prientesei moroi Lissa Dragomir, care ii este cea mai buna prietena, si cu care are o legatura parapsihica. Apoi Rose se indragosteste de Dimitri Belikov, celalt gardian al Lissei si totul ia o intorsatura foarte neasteptata.
Citeste cartile ca sa aflii ce se intampla! E cu adevarat super!

| ta5232545 a răspuns:

Cartea "idiotul". am auzit ca e super

| SweetAngel2014 a răspuns:

Nu mai bine te uiti la un film? In orice caz, ai putea incerca sa citesti seria Instrumente mortale, Contele de monte cristo, jocurile foamei, Heidi... Cam astea mi se par mie interesante, mie imi plac mai mult colectiile astea...vezi daca le gasesti pe net. Succeswinking