| ruxandra_1434 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog! funda!
vreau si eu gama la minor, ce fel de terta ar si la ce sunete arpegul la ce sunet si asemana si deosebiri intre gama do major si la minor

Răspuns Câştigător
| xl0llip0px a răspuns:

Gama la minor e relativa gamei do major, nu are nici un semn la cheie, de la sunetul la pina la sunetul do este o 3m (o terta mica)
arpegiul este construit din sunetele la do mi la (ca si trisonul) gama do major in primul rand e majora si structura ei este T T S T T T S (ton ton semiton ton ton ton semiton) deci in primul tetracord e TTS si in al doilea TTS gama la minor este in primul rand minora si structura ei este T S T T S T T (ton semiton ton ton semiton ton ton ) inseamna ca primul tetracord e TST al doilea e STT.si inca ceva la diferente.la construirea modului armonic si melodic treptele se cobor si se ridica diferit la ambele game.adica major armonic treapta a6a coborata major melodii trapta a 6 si a7a coborita in coborire iar in urcare se canta natural iar minorul armonic treapta a 7a ridicata minorul melodic trapta a 6 si a7a ridicata in urcare iar in coborire se canta natural. ceea ce tine de asemanari este faptul ca embele nu au nici un semn la cheie si sunt relativele una alteia (sunt clasa muzicala si invat toate astea) sper ca te-am ajutat happy