| RedNightmare a întrebat:

Am degete lungi și subțiri, ar fi mai bine sa ma apuc de chitară(electrică) sau bass?

Răspuns Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Chiar nu depinde de forma degetelor, ci de ce vrei tu sa canti. Da iti recomand chitara ca e mai usor la inceput. Inveti niste acorduri, si o sa ai posibilitatea sa canti 90% din muzica pop. Pe bass nu stiu exact cum functioneaza dar e mai mult finger style. Daca vrei sa intri pe partea de solistica amandoua sunt grele. La chitara e cumva mai usor ca ai partea de armonie ( canti niste acorduri care se invata relativ repede si deja suna a muzica ). Pe bass trebuie sa ai ceva dexteritate mai mare la degete daca nu vrei sa canti doar 2 note intermiment timp de 5 minute.
Poate il stii pe Davie504 de pe Youtube. E un bassist, dar prima data a inceput pe chitara. Si crede-ma, la inceput e foarte greu sa canti note individuale corect, mai ales pe electrica cu amplificator si efecte.

De asemenea bassul are si corzi mai groase si o sa fie mai dureroase la inceput pentru degetele tale. Si chitara o sa fie dar o sa te obisnuiesti.

Deci sfatul meu apuca-te de chitara si dupa ce intelegi cum functioneaza muzica poti sa-ti iei si un bass daca insisti. Oricum, dexteritatea se transmite de la chitara la bass. Se transmite ea si de la vioara la chitara.

| RedNightmare explică:

Madara,black metal vreau să cânt, cu trupa

3 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

De ce îti place.

| mateisitudor a răspuns:

Dacă vrei să te apuci de una dintre cele 2, nu ne asculta pe noi. Apuca te de ce ti ar plăcea tie mai mult! Succes?

| FiroiuBro a răspuns:

Daca crezi că te poți ține cu banii, succeslaughing eu am băgat 12.000 de euro până acum