| MaryBMTH a întrebat:

Am și eu o dilemă.
De ce toată lumea compară rock-ul cu manelele?

La mine la școala eu și cu un băiat suntem singurii din clasă care ascultă rock, iar restul ascultă manele.
Și de când a aflat toată clasa că ascultăm rock, a început „războiul„. Noi facem mișto de ei, iar ei de noi, DE CE?
Adică, am o grămadă de argumente pentru a-mi bate joc de manele, dar de rock care sunt motivele să-ți bați joc?

Nu vreau răspunsuri gen „rockerii sunt emoiști „ „manelele ascultă numai țiganii „ etc.

Mersi.

Răspuns Câştigător
| Florenta16 a răspuns:

Gusturile nu se discuta. Lasa-i sa comenteze ce vor ei, o sa se plictiseasca la un moment dat daca voi nu ii veti mai baga in seama. Faza este ca rock-ul nu e agreat de asa multa lume, si d-asta. plus ca mai nou, daca nu esti manelist, nu esti nimic. adica trebuie neaparat sa asculti manele in ziua de azi ca sa te adaptezi la un cerc de prieteni. De exemplu, eu nu ascult manele, insa stiu cateva de la petreceri, dar nu le fredonez si nu le tin in calculator, dar la o petrecere sunt ok, pe cand si mie imi place rock-ul, m-au molipsit niste baieti, dar nu se face misto de chestia asta. Stay chill, si bafta!

10 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Cel mai bine e sa ignori asa cum si eu ignor acea tuta blonda si firava care de fiecare data cand la radioul scolii e rock ea e la modul "Aoleoooooo ce-i asta frateeee?".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gusturile nu se discuta asta-i CLAR!
Manelele sunt dispretuite pentru ca cultiveaza cocalari, oameni fara principii, scoala, maniere etc....lista ar putea continua-vorba aia Fara numar fara numar! happy
In plus nu suna nicicum eu o numesc "muzica pentru maimute" pentru ca doar ele l-ar putea asculta pe Salam(spre ex) cantand despre parizer si despre durerea familei lui, dusmani smd...adica pe scurt si mai pe romaneste ''lalaituri''.
Nu pot sa spun ca nu ascult manele deloc pentru ca accidental te lovesti de ele-(in ultimul timp la tot coltul).
Din aria manelelor doar una la 10.000 scose e ceva cat de cat de calitate.
Despre rock-la fel nu sunt mare fana-(stiu in jur de 10-15 piese care-mi plac)-totusi prefer de mii de ori rockul in locul manelelor.

| Bøøgey a răspuns:

De ce am impresia ca tu cu intrebarea asta doar ai vrut sa te lauzi ca asculti rock?

| Peaches a răspuns:

Pai evident ca rockerii nu sunt neaparat emoisti, adica mie imi place rockul si nu sunt emo... Rockul chiar e super tare si nu merita sa-ti bati joc de el. Adica e perfect, omule! happy

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Dacă sunt proști, proști rămân.
N-au nevoie de argumente.
Oricum, ce ascultă ei se numește poluare fonică, dar dacă asta le place, ce să le faci? Se iau de rock pentru că nu au aceleași gusturi. Adică sunt niște inculți în muzică, și nu acceptă să asculte muzică adevărată. Oricum, lasă-i să viseze, ei cred că se pot compara cu rockerii, pff. Nu te coborî la nivelul lor, înțeleg, gusturile nu se discută, dar dacă ascultă manele și se iau de rockeri, atunci sunt proști cu diplomă.

| Polaris a răspuns (pentru TheUnforgivenIII):

Ce e muzica adevărată?

| TheUnforgivenIII a răspuns (pentru Polaris):

Știu și eu. Aici nu mă refer la un gen anume, sunt melodii din fiecare gen care pot fi numite 'muzică adevărată'. Bine, nu vreau să fiu subiectivă, dar să fim serioși, tu consideri manelele muzică adevărată? Nu că m-aș lua după turmă, dar chiar nu consider manelele a fi numite muzică. Poate m-am exprimat eu greșit, nu spun nu. Aș putea spune că nici eu nu ascult muzică bună, fiind conștientă că unele melodii pe care le ascult sunt prostii, dar dacă îmi plac, asta e, nu mă oprește nimeni să le ascult. Aici mă refeream la manele, am vrut să spun doar că nu se încadrează în muzica bună, cel puțin asta e părerea mea. Și știu că nu ți-am răspuns la întrebare, dar nu am știut cum, recunosc. Eu îmi pot da doar cu părerea, să spun dacă o melodie e bună sau nu.

| florin96ak47 a răspuns:

Ar trebui sa-ti fie mila de manelisti, nu e vina lor ca s-au nascut cu urechile defecte laughing

| alinagyo a răspuns:

Esti norocoasawinking spre deosebire de mine.Eu sunt singura care asculta rock si pe fiecare pauza ma chinuie cu manele, noroc ca am casti si mai vine o prietena de la alta clasa sa ma ia din infern sad. Idioti, n-ai ce sa le faci.Ma bucur ca sunt intr-a 12-a si scapwinking

| Vans a răspuns (pentru alinagyo):

Woai, tu eşti cu ot reaptă mai sus dacă eşti singura roacheriţă din clasă
îţi dai seama, infern