| thehope a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care asculta rock...cum v-ati apucat de ascultat acest gen... ce v-a determinat? Va mai amintiti prima melodie rock care v-a placut foarte mult?
Ca sa nu ziceti ca sunt egoista o sa raspund si eu: m-am apucat de ascultat rock in urma unei dezamagiri...cand m-am despartit de primul meu prieten.si asta e singurul mod de a ma calma uneori si de a scapa de tot felul de ganduri... iar melodia care mi-a placut cel mai mult, care am ascultat-o prima a fost "Cradle of filth- Nymphetamine"

Răspuns Câştigător
| Alex >D a răspuns:

De la 3 ani... BON JOVI - Livin on' a prayer. ce sa fac.
de rock nu te apuci! il ai in sange...

23 răspunsuri:
| Swany a răspuns:

Am o prietena care a fost rockerita.si cum eram mult timp impreuna.am decis sa ascult si eu cateva melodii.insa,prima data mi s`a parut ca nu e genul meu happy. dar timpul le-a rezolvat pe toate love struck.prima melodie rock care mi-a placut cel mai mult a fost Nemo de la Nightwish love struck si a doua Cradle of filth - Nymphetamine smug

| ViVi a răspuns:

Eu ascult rock dar cel mai mult pop m-am uitat la videoclipuri si mi-am dat seama ca e foarte frumos rockul uite prima mea melodie care am ascultato

http://www.youtube.com/watch?v=bkW05a-Qz8o si acum imi mai place;)

| ViVi a răspuns:

Mie imi place rockul dar nu ascult foarte des mai mult ascult pop peace sign

| pepe a răspuns:

Ascult muzică rock de peste 25 de ani.
Am început cu Status Quo, Pink Floyd, după aceea AC/DC, Whitesnake, Led Zeppelin, etc.
Prima piesă a fost ''In the army now'' a celor de la Status Quo.
Am multe amintiri plăcute legate de această piesă şi de serile de muzică rock din tinereţea mea.

| ioana181 a răspuns:

Era in clasa mea un baiat care vorbea tot timpul despre linkin parca ( stiu ca linkin parca nu e chiar rock adevarat). Am zis sa asclut si eu. Prima melodie a fost In the end. Si acum ascult si alte trupe. Ascult rock doar cand sunt trista si dupa 3 melodii imi trece.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nothing Else Metters - Metallica.
Si de acolo am trecut la Scorpions, Led Zeppelin, Guns 'n' Roses si mai tot rock-ul vechi si de calitate.

Janina
| Janina a răspuns:

Prima data m-am indrogostit de muzica Iris...si am ramas fidela big grin

| rockaholic a răspuns:

Paihappy
parintii mi-au povestit ca in timp ce mama era insarcinata laughing imi puneau metallica iar prima melodie zic ei ca a fost "sad but true"...
cum sa zic... m`am format cu astahappy

| soseta ucigasa a răspuns:

Skorpions - Wind of Change, pe la vreo 12 ani... vorba lui Dan: trebuie sa il ai in sange!

| denisa_4752 a răspuns:

Salut! Dan are dreptate...rock'ul il ai in sange,, prima melodie rock, care mi a placut foarte mult si pe care am auzit o a fost Deep purple-child in time! tata mi a aratat o! acum ascult rock si ai dreptate.si pe mine ma calmeaza .si intr un cuvant nu as putea sa traiesc fara rock! keep it brutal!\m/

| aenema a răspuns:

Hmm din cate tin eu minte cred ca la inceput am ascultat The Beatles, Stray Cats, Carl Perkins, Chubby Checker, Buddy Holly si alti reprezentanti ai genului rockabilly, iar in jurul varstei de 6 ani ascultam grunge si rock alternativ. Nu am fost niciodata o fana inraita a rockului clasic (:

| iulia_5454 a răspuns:

Ascult rock cam de 10 ani(acum am 25), in fine un var de-al meu mi-a pus o caseta cu iris(mi-a placut la nebunie), dupa aceea am descoperit vama veche(rebela din mine era innebunita dupa hotel cismigiu), cargo, metallica, nightwish, kiss, scorpions etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mic mama ma ducea la camin si pe autobuz se auzea Radio Romania-Actualitati, nu stiu ce emisiuni erau asa de dimineata pe la 5 dar era o melodie de la AC-DC hiway to hell pusa in fiecare zi era un fel de coloana sonora a emisiuni si se potrivea de minune cu locatia unde mergeam eu dar pacat ca nu intelegeam versurilehee hee, si in fiecare dimineata ma zbenguiam in autobuz.Acum se asculta manele si alte prosti house mouse etc.
hai pabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai avand in vedere ca m-am nascut dintr'o familie de rockeri cred ca e logic cum am inceput sa ascult rock, avand in vedere ca am crescut pe muzica rock si altele. Oricum daca tot ziceai de Cradle a fost formatia mea preferata (mai ales dupa ce am fost la concerte la ei si pot spune ca live canta foarte bine), pana in 2006 cand si'au schimbat stilul. Pot zice ca melodia mea preferata de la cradle e bathory aria, dar ador si sucide and other comforts sau no time to cry!
Nu iti pot spune care a fost prima melodie care am ascultat'o dar cred ca a fost de la kiss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascult de pe la 11...acum am 13.ma uitam la un baiat cum juca WoW si peste ceva timp am cautat pe youtube si am dat peste un video WoW facut cu melodia Nickelback-Someday... apoi am gasit alt video, aproximativ la fel cu Linkin Park-Runaway.de atunci sunt fan Nickelback si astept de la o ruda un cd Nickelback love struck...imi plac in general melodiile care "iti sparg casca", cum ar fi throw youself away, side of a bullet, fight for all the wrong reasons, cele sentimentale cum ar fi if today was your last day, someday, savin me dar si cele "bad ass" de pe ultimul album Dark Horse, shakin hands si something in your mouth.Acum ascult si cateva melodii de la Papa Roach, Creed, Kickin Harold si L80ETC(formatie care canta in WoW[for the horde!}, dar si cateva clasice ca si black in black de ac/dc, si unele triste de la green day.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dealungul timpului am incercat multe stiluri dar niciunul nu mi-a placut mai mult. muzica rock iti impune sa iti experiorizezi sentimentele mai ales furia cum spune dan il ai in sange...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. ce sa zic...de cand sunt mica doar ca am ascultam destul de putin...de la la 11 ani am inceput sa ascult foarte mult...prima cred ca a fost(asta daca imi mai aduc bine aminte...) three days grace-pain

| bughy89 a răspuns:

Am inceput sa ascult rock pe la vreo 12 ani.Mergeam la tara si o prietena avea un cd-player cu un singur cd linkin park.Am inceput sa ascult mi-a placut si am continuat cu Nickelback, Iron Maiden, Manowar, Qureen, 30 Seconds To Mars, Rise Against si as putea continua...big grin

| diablo4life a răspuns:

Scuza-ma ca te dezamagesc dar rockul e ceva cu care te nasti in sange...nu "te apuci de rock". este ceva ce simti.prima mea melodie rock? hmm ac dc TnT.

| chitz_6355 a răspuns:

Ascult rock de cand sunt mica, dar nimic nu ma determinat. Pur si simplu am considerat ca ascet gen de muzica mi se potriveste. Prima mea melodie rock ascultata a fost Billy Talent- Fallen leavs.happy

| tzutzu94 a răspuns:

Sunt de acord cu dantongue
si prima melodie rock care am ascultat-o a fost o balada
Metallica - Nothing else matters, dupa care a urmat The unforgiven big grin

| soleilnoir a răspuns:

Rockul e pura filozofie profunda! nu te apuci de rock!
rockul il simti, il gandesti.
depinde ce intelegi prin rock.acest gen este de fapt ceva complex si are anumite formatii carora i se atribuie.nu orice formatie cu o chitara electrica, niste baterii si un bas e formatie rock.Cred ca asta e si problema oamenilor ca inteleg prin genul acesta o "zbenguiala", cand muzica originala este plina de mesaje superbe.
Eu am inceput de la vreo 4-5 ani sa ascult rock, prima melodie care m-a incantat a fost cu siguranta " Dazed and Confused " Led Zeppelin.
P. S:rockul nu e o terapie, e ceva ce il traiesti si il intelegi si nu se raporteaza el mereu la tine, ci tu la el.
Imi pare rau ca nu m-am nascut cu vreo 40 de ani in urma... puteam trai vremurile adevarate ale rockului autentic.(nu aici, dar intr-o tara unde era atunci democratie...cine stie? poate eram si eu la Woodstock)