| cristian_2115 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi.
Vreau sa cumpar un microfon de studio : http://www.esound.ro/BEHRINGER-C-1U-microfon-condensator -usb,p-5092.html si intrebarea e daca se poate monta pe un stativ ca acesta : http://www.esound.ro/Samson-BL3---Ultra-Light-Boom-Stand ,p-8307.html, binenteles cu un amortizor de socuri ca acesta :http://www.soundcreation.ro/......4436.html. Se poate? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt mai multe aspecte:
- cel mai important, ca elasticul de la shockmount sa cuprinda si sa sustina microfonul, ca si dimensiuni. Pare a fi ok, dar nu stii pana nu verifici concret, neavand diametrul microfonului specificat.
- stativul e unul usor, pentru microfoane mai grele ai vrea unul mai solid. Sau il poti ajuta cu contragreutati daca nu ai echilibru bun.
- microfonul condenser a fost in general conceput pentru studio, avand in general dinamica si raspunsul in frecvente superior. Asta nu e neaparat valabil pentru orice condenser sub 100E, dar fiind pe usb s-ar putea sa isi indeplineasca scopul la pretul lui. Tine cont totusi si ca un condenser va prinde mai mult zgomot din camera, si sunetul reflectat de pereti.
-S-ar putea ca avand adaptorul necesar la stativul de microfon sa nu ai nevoie de shockmount - avand in vedere ca acele vibratii poate nu sunt cea mai mare problema in calitatea sunetului. Presupun ca o sa tragi cu casti, o sa ai un covoras sub stativ si nu o sa bati prea mult din picior cat sa zgaltai stativul.
- pentru condenser insa mai util ti-ar fi un pop-filter, daca gasesti, acela nu doar ca filtreaza natural rezonante nedorite dar fereste si membrana de particule de saliva.
-stii si tu, calitatea produselor variaza si dupa pret, dar tehnologia a evoluat si pentru inceput poate iti faci treaba si asa.

| trafikantu a răspuns:

Da, se poate. nu sunt sigur de amortizor, dar stativul este facut pentru microfon, este standard, ar trebui sa aiba loc si pentru amortizor. de ce nu apesi la Contact acolo la ei pe pagina, sa-i intrebi la sigur?