| SkatM4 a întrebat:

Am scris niste versuri ( RAP ) astept niste pareri. Multumesc anticipat. Dau funda ( NU VREAU PARERI DE TURMA )

P.S. Inca nu e terminata. Vreau sa stiu daca ar merita s-o termin, sau nu.

El e Bogdan nu are niciun ban
E personajul principal al povesti asteia
Bogdan isi trasnimte in mod direct trairile interioare provocate de varietatea lumi exterioare
Prin intermediul injuraturilor adresate multimilor
Are acasa trei copii si-o nevasta
Muritori de foame ca din **** bani de piata
Au avut in curte o rata, da' le-au furat-o vecinu
Bogdan e ok, e in stare optima de la cifra octanica
Bea si isi face plinu, a prins spilu
Nu-si gaseste de munca, toata lumea il alunga
Daca nu are pile, ii ramane doar sa plece afara, dar e constient ca bani n-o sa-i ajunga nici macar pana la vama
Bogdan e bine facut, are patretele de foame, ce e drept a tras si de fiare cand le cauta prin tomberoane
Nu mai i-a ramas nimic, decat un inger pazitor care daca o sa-l intrebi o sa-ti spuna lasa-ma sa dorm
Bogdanel al meu, crede-n Dumnezeu dar Dumnezeu nu prea crede in el
Intr-un final si-a gasit de munca, 12 ore nu mai carca
Macar acum mai si mananca
Luand prima leafa, fericit se-ndreapta spre casa
Dar mergand pe o strada intunecoasa, o brigada sare si-l ataca
E panicat, nu stie ce sa faca
O lovitura moldoveneasca, primita in barba, il asterne pe iarba
Il lasa pe Bogdan sa admire stelele, uite cum se aduna belelele
Dupa o luna buna de truda cu-n pumn in bot i-au furat tot
Bogdane, atentie la buzunare ca tiganu de langa tine te fileaza cu-n scop fratioare!
Dupa un timp, si-a revenit a ajuns acasa, ceea ce a gasit pe masa la lasat masca
Un bilet de fiul cel mare, un bilet de adio cu cuvinte amare
Ramas bun mama, ramas bun tata
Am plecat la drum, sa-mi fac viata, trebuie sa-mi gasesc vocatia
Chiar daca's mic ma simt pregatit, nu mai pot suporta stiind ca nu fac nimic, nu mai pot indura sa-mi vad familia-n frig
S-o vad pe mama zi de zi suferind
Fi-ti pe pace, chiar daca nu voi fi imbracat la patru ace, voi avea ce face
Poate o sa mai bat cate un cui, dar mai mult ca sigur, n-o sa bag cui dupa cui, va promit n-o sa fac niciun rau nimanui
Aveti girja de fratiorii mei, categoric, am sa ma intorc dupa ei
Tata stiu, ca te-ai angajat, stiu ca deja ai ramas lefter
Si nu, nu m-am apucat de furat, dar eram disperat, imi trebuia un ban sa am in buzunar
Cand cutreieri muntii, si nu mai gasesti calea, saritura in gol iti mai e scaparea
Tata stiu ca nu esti mandru de mine, dar va promit, va scot din saracie
Semnat Alex, sper sa ma fi iertat

14 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Cum adica parere de turma?
De ce vrei sa lasi totul in urma?
Eu iti zic parerea mea
Poezia e destul de re.
Rime poa' sa faca orisicine
Uite cum merge trenu' pe sine.
Acum eu te las
Cred ca am intrat in impas.

| SkatM4 explică (pentru Trolli):

Cand vad o parere de turma interesul mi se curma
Una si aceeasi persoana, putini sunt cei ce mai au o opinie personala
C.f.r-istule, nu ne pasa de trenu tau pe sine
E adevarat rime face oricine dar nimeni nu tranzmite un mesaj cat de cat bine
O rima facuta cu cap, pe un intrumental iti patrunde in mental asta e rap.

| Trolli a răspuns (pentru SkatM4):

Tu ti-ai facut publica "creatia". Ne-ai intrebat ce parere avem. Eu mi-am spus parerea si repet: Nu-mi place, versuri fara sens, fara rima, sari de la un subiect la altu': "Au avut in curte o rata, da' le-au furat-o vecinu".

Daca vrei sa devii mai bun, invata sa accepti si criticile. Nu m-am bagat eu aiurea in seama, ci tu ai cerut parerea.
Am impresia ca ai fi vrut sa fii lingusit: "vaaai, ce versuri frumoase si pline de sens. fruuumooos. funda? love struck"
Poate ca tu vrei sa transmiti ceva prin acele versuri, dar mai trebuie lucrat. Exerseaza mai mult.

| SkatM4 explică (pentru Trolli):

Varule, accept orice parere. Nu vreau linguseli, ba dimpotriva vreau injuraturi. Cu cat ma injuri mai tare, cu atat ma ambitionez mai mult. Iti multumesc, ca ti-ai facut timp sa-ti dai cu parerea. Asta nu e singura ''piesa'' mai am cateva, si tocmai d-aia am facut-o publica, deoarece vreau sa vad reactii. Daca esti dispus sa-ti dai cu parerea si la o alta piesa, as ramane recunoscator. Numai bine.

| neutrino a răspuns:

Fara intentia de a te supara, dar versurile sunt la un nivel de... turma.

| AlexL28 a răspuns (pentru neutrino):

Ce vrei sa spui?
Cred ca e minunat, e cu adevarat un rap nu manea pe alt ritm, oricum, stii sa faci rime si daca ai si voce si ce sa exprimi prin versuri, atunci multa bafta, pana acum mai impresionat

| Jipa95 a răspuns:

Felicitari! Mai sunt pe alocuri versuri care nu rimeaza corespunzator, dar in gereral e frumos ce-ai facut, bv! happy
Mult succes pe viitor cu asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Versuri mult prea puerile, lipsite de ritm, unele chiar si de rima.
Ah, si mi se zicea mie ca fac poezii de ****...

| giorgyana99 a răspuns:

Interesant...o poveste de viata foarte des intalnita in zilele noastre...

| vanessa63425789 a răspuns:

Mmmmmmmda!
mi se par cam lungi pentru RAP
Ar trebui ceva mai scurt

| FataCuScplici a răspuns:

Mie îmi place.
Te descurci bine, bravo!

| Dragos_Cristiana_1990 a răspuns:

Daca ai oferi mai mult ritm, ar iesi mai bine... asta e parerea mea. O poti continua, dar ai grija la ritm, rima si masura!

| Fcd_Acab_Dani_1994 a răspuns:

Nu-mi place happy rimele tale las de dorit... incearca ceva mai comercial ca underground nu-ti iese...

| Georgiana_Loredana_1986 a răspuns:

Sunt cateva versuri care nu prea rimeaza, dar in rest ok!