| Misashi a întrebat:

Ascultati manele? De ce? Lol, eu nu ascult, pentru. sunt niste porcarii. Eu detest si folclorul romanesc, dar nu pot sa spun ca e o prostie, pentru. ca e muzica noastra.

16 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Sincer eu ascultam manele inainte, dar acum s-au stricat, copieaza alte melodii, ei cred ca noua(unora, ca nici eu nu mai ascult manele) ne plac manelele lor copiate, dar noua ne place de fapt ritmul melodiei pe care l-au copiat ei de la melodiile care au fost hituri in unele tari si ei spera sa faca si ei hituri si inca ei se revolta pentru piraterie. Putin imi pasa daca o sa primesc voturi "nefolositor" si "stupit", dar asta e adevarul, mai bine ascult melodii house, trance, tehno, hip hap tot ce e original si nu plagiat.
[EDITAT] si raspunsul meu este valabil si pentru @poosik daca isi fac si ei bani atunci sa isi bata capu sa faca un negativ creat de ei, versuri create de ei, nu sa copieze dupa melodiile orientale si altele, zi-mi orice manea si eu iti dau melodia originala dupa care s-au luat manelistii, absolut toate melodiile create de manelisti sunt copiate.

| Derye a răspuns:

Manelele sunt o prostie. Nimic mai mult nimic mai putin, pentru ca eu nu ascult. Nici la petreci, nicaieri. Eu la petreceri (si aici ma refer la petreceri studentesti) ascult clubbing, house, melodii ritmate and stuff.

| beka a răspuns:

Cum a zis si poosika, asa isi catiga ei bani, pentru ei asta inseamna munca lor, serviciul lorwinking
acum ce ar fi s ne apucam sa zicem "vai! urasc tractoristi ca fac zgomot, vai! urasc constructorii ks mizerabili si alcoolisti! si tot asa... daca ar fi sa ne consumam pentru fiecare lucru care nu ne placeoh go on am murii d prea multa rautate! Dumnezeu i-a lasat si p ei, si fiecare dintre noi avem un loc in lumea asta mareeee.
si Lol, cum s detesti folclorul? crezi ca Romania asta s-a nascut cu Alex, Inna, Dj Project, Connek-r? nu nu...:*

| oanna_7222 a răspuns:

Da, dc sa zic ca nu ascult cum fac majoritatea.Cum tie ti`se pare o porcarie maneaua asa mi`se pare si mie rock`ul thinking Fiecare cu gusturile lui daca mie imi place nu poti sa-mi dai in cap sau sa ma omori happy. Eu detest rock`ul da nu am nimic cu cei care il asculta cum fac altii.

| iGabytza a răspuns:

Eu nu ascult nu am nimic cu ele.Sunt bune la o petrecere.

| Alexandra_2209 a răspuns:

Eu nu ask manele:-&. Pur si simplu nu sunt frumoase si nu sunt genul meu. Aia care canta muzica asta de 2 bani nu stiu decat sa se laude cu ce au sau sa se vaite ( toate astea intr-un mod suuuuper stupid;-)

| mary_1175 a răspuns:

Cum sa detesti folclorul romanesc? tu te-ai nascut cu inna. david deejay sau dj sava?
si manele nu sunt porcarii.sunt pur si simplu niste oameni care isi castiga painea cantand.cui nu-i place sa nu asculte.eu nu fac difereta de melodii.asc de toate ca asa e frumos

papa

| Misashi explică:

Poosik si beka:
sa stit ca eu am spus: "Eu detest folclorul romanesc, dar NU POT SA SPUN CA E O PROSTIE" Ce nu intelegeti din toate astea? Cred ca am fost destul de clara. Eu mi-am spus parerea, fara sa spun vreo jignire la adresa acestui gen de muzica! Manelele chiar sunt niste porcarii, si cred ca oamenii isi pot capata bani si prin munca normala! Puteti sa imi ziceti ca raspunsul asta a fost stupid sau ce vreti ca nu imi pasa. Mi-am dat cu parerea si nimic mai mult!

| Acvila a răspuns:

In primul rand nu ai pentru ce sa detesti folclorul, pentru ca asta e istoria noastra, ba chiar ar trebui sa te simti mandru.Iti dau exemplu spaniolii; muzica lor traditionala e ceva asemanator manelelor, si chiar si tinerii o asculta si le place.Acum,venind vorba de manele, pro si contra iti raspund asa: am vazut ca multi asculta manele datorita mesajului simplu si concis pe care il transmite.Asa nu se chinuie sa descifreze o piesa de la Metallica si altii.
Pentru ca ii admira pe asa-zisi "idoli" ca au plecat de la facutul tuciurilor, si au ajuns pe scena si la taraf tv care app e:-&. Nu stiu sa aprecieze adevaratii oameni valorosi care, pentru a scoate un cd trec prin niste ani de pregatire.Cocalarii nu.
Asta e parerea mea.happy

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Manele asculta rromi si oameni care nu au simtu muzici laughing ca sa zic asa adica mai pe clar lumea care asculta manele st rromi si gata smug app eu nu scult manele mi se face greata numai cand aud de ele laughing cica florin salam o sa ii dau eu lui florin salam un salam si o rosie peste ochi ca sa nu mai cante laughing

| poosik a răspuns:

Nu aveti de ce sa critacati manelistii! cum va cistigati voi un ban la fel si ei prin muzica lor isi cistiga! Nu iti place pur simplu nu asculta! Asculta ce iti place, de ce sa critici? nu pot sa inteleg?! Unora persoane nu le place muzica noastra, ar trebui sa ne critice la fel?! PS. Despre gusturi nu se discuta!

| LaLaLakin a răspuns:

Eu ascult manele cand sunt super fericita si am chef de o betiehappy.
Unele sunt chiar frumoasewinking.
Nu zic de Guta straight face.
Guta si Salam fac muzica doar pentru a scoate bani din dedicatii si alea aleahappy.
Uite...Gabi de la Buzau - Am baut la viata mea
winking.
Sa-mi zici tu daca asta e porcariehappy.

Si cu folclorul romanescthinking ascult si d'ala big grin.

PS: Eu sunt mai dedicata rock. uluilaughing, si din gasca mea, sunt singura care asculta din astea, si nu ma marginalizeaza nimenibig grin pentru ca le.am zis chestia asta fara sa imi fie frica ca o sa ma ia la bataie sau altelewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ascult manele. Nu-mi plac pentru că ei în melodiile lor știu doar să se dea mari să se laude. Bleah.

| Paradox_Bogdan_1993 a răspuns:

Da! de ce sa nu recunosc ascult unele sunt frumoase.Auzi uh la paffy de rromi doamne mare tie grdina.in orice caz nu se compara la voce adrian minune florin salam, guta si copilul de aur cu smiley maximilian alex velea sau inna sunt varza daca ii pui sa canta live sau care or mai fi. daca nu va plac manele macar apreciati vocea lor ca invidia spune multe! vocile romaniei sunt adrian minune florin salam si guta si copilul de aur voci de invidiat!