| purpleeyes_1427 a întrebat:

Atunci cand canti la microfon cand vrei sa atingi note mai inalte trebuie sa tipi sau sa iti menti vocea asa cum era inainte numai ca pe alta tonalitate? Si apropo atunci cand canti la microfon vorbesti(canti) normal sau trebuie sa tipi? fundaaaaa mersi

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

In general la microfon nu vorbesti deloc decat daca esti pe scena si sustii un concert si acolo mai trebuie sa mai spui cate ceva sau daca esti genul acela de comedian care spune bancuri si glume unui public.
cat despre tipatul la microfon spun ca nu, deoarece atunci cand canti si vrei sa atingi un ton mai inalt trebuie sa canti doar dormal pe un ton ceva mai ridicat...acum depinde ce vrei sa faci din respectiva melodie.
normal atunci cand vrei sa te apuci de cantat iei ceva lectii de canto unde inveti sa respiri asa cum trebuie deoarece daca nu respiri cum trebuie se va auzi in microfon cum tragi aer in piept si nici nu poti ridica tonul mai mult.

1 răspuns:
| solumaam a răspuns:

Canti sau vorbesti normal ca si cum nu ai avea microfon, restul efectelor ies in functie de ce vrei tu ...ridici tonul sau il micsorezi!