| Doctorfishadi a întrebat:

Avem chitaristi pe TPU?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Paaai, eu dupa o saptamana, fiind un copil entuziasmat, nu am invatat absolut niciun acord, deci e foarte bine la tinelaughing. Cred ca primul acord l-am invatat dupa o luna, chiar daca stateam ore bune cu chitara, eram prea tembel sa ma gandesc la invatatul acordurilor, sau macar sa cer naibii un sfatlaughing. Mergi pe drumul tau in acest hobby, fa ce simti, asta e cel mai important, in grafic esti oricum, stai linistit. Poti incerca deja sa inveti niste melodii usoare care-ti si plac, nu incepe cu Andri Popa daca esti metalist/manelist, nu are niciun rostlaughing. Specificasem adineauri ca am invatat acordurile la o luna de chitara. Da, asa e, dar sincer, nu m-au ajutat aproape niciodata, eu fiind mai mult cu metalul, imi luam power chord-urile si aia era. M-au ajutat doar la compus si la scosul notelor dupa ureche dintr-o melodie, atat, deci nu te baza prea tare pe ele.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

In sfarsit un "campion al zilei" care stie sa scrie corect in limba romana. Da, avem destui.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Normal ca sunt, ma.

| Doctorfishadi explică (pentru Thunderstruck):

laughing,pai scriu in limba romana laughing, multi scriu in Rombana happy.
Ce sfaturi mi-ai da ca sa invat mai rapid?
Eu am luat chitara alaltaieri (acustica) si am invatat acordurile G, C, D MI(minor) si A.Sa le schimb intre ele dureaza cam 2 secunde, dar de uitat nu le uit.Pana acum nu am mai pus mana pe chitara in viata mea.Crezi ca-i ok evolutia asta? Sa o las mai moale? Sau sa incerc sa invat si mai repede?
Am aproape 20 de ani, dar imi place de mult chitara.

| Doctorfishadi explică (pentru DarkOrbitMoon):

Aceeasi intrebare si pentru tine, ca si pentru colegul de mai sus.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Am zis ca sunt chitaristi pe TPU, nu ca sunt eu aia.
Chiar daca reusesti sa schimbi niste acorduri cu usurinta, nu te entuziasma prea tare, ai de munca pana sa ajungi sa canti cat de cat cum trebuie.Si cu toate ca ai reusit sa inveti niste chestii intr-un timp scurt, asta nu inseamna ca vei progresa la fel de repede.
Dar am senzatia, ca daca te-as pune acum sa faci acordurile alea perfect, fara sa te incurci, nici macar putin, n-ai putea. Asa ca pune mana si exerseaza, si nu te mintii ca stii sa faci anumite lucuri.

| Doctorfishadi explică (pentru Thunderstruck):

Multumesc mult pentru sfaturi.Genurile sunt tot cam asa rock dar mai "pasnic" happy, dar si mai spre Bosquito asa.As vrea sa cant mai multe genuri, dar nu ma ajuta vocea..., poate numai din instrument, insa nu imi place doar asa, manele pai daca trebuie invat vreo 2-3 laughing, dar nu sunt fan deloc.Aseara am vazut ca degetele iau acordurile care le-am zis mai sus fara sa ma uit la corzi, le-am exersat de atatea ori ca mana are gandire proprie.Pana sa iau chitara mi-a spus cineva ca s-ar putea sa am voce, dar sa nu stiu cum sa o folosesc.Acum am vazut ca sa canti vocal este ca si cum ai trage cu limba de corzi, adica tot cam asa ai basi si note inalte, numai ca mult mai multe si diverse, pana acum nu vazuseam asta.Multumesc pentru sfaturi inca o data!

| Doctorfishadi explică (pentru DarkOrbitMoon):

Ba le fac fara nici o problema, si chiar nu ma laud sau ceva, nici nu este stilul meu, dar de uitat nu le uit si nici nu le incurc.De schimbat, acum le schimb in 1 s, cu 50 la suta mai repede.Sunt foarte tare la invatat chestii noi, iti invat un caiet in cateva ore daca vrei.Cu chitara trebuie sa ai talent,nu doar memorie. Daca vrei sa te apuci de chitara iti sugerez sa nu mai gandesti acordurile, si cand le iei sa zici D, sau C, le iei pur si simplu, eu asa fac.Doar ascult si ma uit la corzi nu mai gandesc.Nu stiu daca am talent, si nici nu cred ca pot stii asa repede.Cu mana dreata iti tin orice ritm doresti,chiar si ala cu piratii din caraibe,si am chitara de cateva zile,nu sunt entuziasmat,dar imi place chitara foarte,foarte tare,cred ca asta o sa ma ajute sa fac progrese, chiar daca o fi cazul si fara talent.M-am apucat de multe lucruri in viata asta, dar niciunul nu ma face sa simt ce ma face sa simt chitara, parca "vorbeste".M-am apucat asa tarziu de reticent ce sunt..., vreau ca pana in februarie de ziua mea sa invat sa schimb acordurile si mai repede.Singura chestie care inca nu am deprins-o la acorduri este ca nu pot sa pun toate degetele odata in acord ci la distanta de cateva milisecunde, in rest chiar imi place.

Răspuns utilizator avertizat
| Doctorfishadi explică (pentru TheMechanix):

Pai fii atent,prima zi nu am avut nimic, a doua, nu mai puteam, dar cu toate astea nu am lasat durerea sa ma deznadastuiasca, iar azi ziua a 4-a nu ma mai doare aproape deloc. Am invatat 5 acorduri, gama Do major (gamele astea imi plac mult, dar sunt greu de deslusit), si am invatat sa cant pepita de la bosquito.In cam 4 zile astea, sper sa bag si mai repede.Capul,ochii si urechile prind repede orice miscare si ritm, dar nu si mainile laughing.De cand fac astea am observat o imbunatatire a digitatiei la ambele maini cu 20 la suta...Fac cate 5-6-7-9 ore pe zi la ea,decat mananc si beau apa, in rest invat, invat, invat, doar seara o mai las 5 minute, invat pentru examenul auto si o iau iar, repet pana pe la 1 noaptea, dupa ma culc ca sunt obosit si pierd ritmurile.Dar daca nu imi iese ceva, il repet pana imi iese.Eu asa am invatat sa si pictez, cu aceeasi mentalitate, buna, rea, la mine prinde.Dar suisul este foarte lung pana sa cant bine.In ritmul asta de evolutie crezi ca in 1 an as avea sanse sa cant "decent?"

Răspuns utilizator avertizat
| Doctorfishadi explică (pentru TheMechanix):

Si m-am pus pe invatat si vocal, adica as avea voce, dar inainte nu stiam notele, cantam aiurea rau.Am mai invatat un acord, 6 in total, pana ma culc mai invat un colind si gata azi happy. Dureaza cateodata sa mai schimb intre acorduri, cum este G major in C major, dureaza cam 1 sec, uneori 2, dar invers schimb instant.Eu zic ca este bine ca nu le uit, sa le incurc sau ceva, nu le incurc deloc.Multumesc mult pentru raspunsurile date si timpul acordat!