| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca toti ati ascultat melodia Missing You cantata de Mattyas-acum intrebarea este:Cum il cheama? vreau si eu mai multe informatii despre el.Il cheama Mattyas si mai cum? sau are alt nume?

Răspuns Câştigător
| Lenush a răspuns:

Mattyas, pe numele adevarat Bogdan Florea, este cantaret de muzica dance.

Mattyas -a nascut pe 14 mai si a studiat pianul si trompeta la liceul de muzica, iar dupa absolvire a luat lectii de canto in particular.

La acea vreme Mattyas l-a cunoscut pe Marius Moga cu care a colaborat la o piesa pentru un proiect dance. Dupa care a mai colaborat si cu Dave Pryce de la Deepside Deejays.

Ceva mai tarziu a inceput cariera solo cu un alt nume, avandu-l compozitor pe Adi Cristescu intr-un proiect diferit ca stil muzical.

In 2006 a cantat in deschiderea concertului Vaya con Dios de la Festivalul Callatis. Tot in 2006 a aparut cu o piesa pe o compilatie semnata EMI International alaturi de artisti faimosi precum Ricky Martin, JMP, Pachanga, etc.

La sfarsitul anului 2009, sub indrumarea managerului sau, isi schimba in intregime stilul muzical si, in vara anului 2010, a lansat piesa "Secret Love" schimbindu-i cariera si facand-l cunoscut in afara tarii.

Pornind din Grecia si Serbia, piesa a fost un hit la radiouri si in cluburi.

Piesa si clipul au fost difuzate in Grecia, Cipru, Turcia, Serbia, Croatia, Slovenia, Lituania, Estonia, Bulgaria, Liban, Israel, Italia, Spania, Romania, Olanda, Belgia, Germania, Franta si multe altele.

La sfarsitul anului 2010 Mattyas a lansat cel de-al doilea single intitulat "Missing You".

Piesa a intrat in topurile din Germania, Franta, Grecia, Cipru, Slovenia, etc.Lansarea clipului oficial al piesei a propulsat-o in fruntea clasamentului Nielsen Music Control in multe tari.

3 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Bogdan Florea