| Kriss96 a întrebat:

Buna!
Cum as putea sa-mi conving parintii sa-mi ia o chitara electrica?
Ei vor sa-mi ia acustica,pentru ca zic ei, aceasta este pentru incepatori.Dar eu m-am documentat destul ca sa stiu ca o chitara trebuie aleasa in functie de genul pe care vrei sa-l abordezi.Si dupa cum ma cunosc,progresul pe o chitara acustica va fi egal cu 0, pentru ca eu ador chitarele electrice, asta imi doresc si nu renunt la ideea mea.As canta in sila la o acustica.Pe langa asta,genul meu este undeva intre rock si metal.
Parintilor mei le-am adus argumente de genul "eu vreau sa cand rock" sau "e mai usor sa canti la o electrica" (aici m-am legat de faza cu corzile; am citit pe net ca distanta intre corzi si griff este mai mica,si de aceea e mai usor sa apesi).
Mai mult de atat nu stiu ce sa le spun.Ei vor sa ma trimita la rock school,si sunt de acord in totalitate cu ideea,dar mi-e teama ca acolo o sa mi se impuna sa vin cu o chitara acustica, fiind incepatoare.
Si in niciun caz nu am nevoie de o alta parere pro acustica.Deja prea multi le-au bagat idei stupide in cap.
Funda!

Răspuns Câştigător
| هوراس a răspuns:

Chitara electrica este la fel ca si chitara acustica la numarul de corzi big grin cea electrica are 22-24 de freturi, iar cea acustica 17 big grin incepe cu chitara electrica la fel am inceput si eu si pe o chitara electrica inveti mai bine big grin dar ai nevoie de efecte, pentru ca chitara electrica conectata doar la amplificatorul suna ca si chitara acustica big grin