| vasyuey96 a întrebat:

Exista vreo diferenta intre corzile de chitara electrica si corzile de chitara acustica?

Răspuns Câştigător
| GusWaters a răspuns:

Corzile de la electrica sunt mai moi decat cele de la acustica, si de aia poti sa dai acordurile mai usor pe electrica, desi esti incepator.Bineinteles,difera sunetul pe care il produc.In plus,corzile de electrica sunt mai bine prinse in chitara, nu prea este posibilitatea sa iti rupi o coarda foarte usor, ca pe acustica.Plus,ca pe cele de la electrica poti sa pui doze, ce nu se intampla la acustica.

| vasyuey96 explică (pentru GusWaters):

Multumeschappy din pacate nu m-am exprimat bine, dar mersi de info, n-am stiut asta laughing vroiam sa intreb daca se potrivesc cele de la electrica la acustica.

Răspuns utilizator avertizat
| GusWaters a răspuns (pentru RockinLife):

Am vrut intr-o zi sa cant Behind Blue Eyes pe acustica mea.Era sa-mi fac terci 4 corzi din 6 posibile.Corzile de electrica,daca le tii bine, nu cred ca ruginesc repede, n-am incercat inca.Nu stiu ce pot sa rup pe electrica, dar baniuesc ca nici asa rau n-o sa fie. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| GusWaters a răspuns (pentru RockinLife):

Originala,de aia am era si sa rup corzile,ca fata de cover-ul de la Limp Bizkit,in originala este si o chitara mai agresiva in ultima parte a cantecului,plus ca vine Keith Moon cu tobele, si imi imaginam ca tin ritmul cu cel mai bun chitarist all-time. smug

Canti solo-ul de la Wind of Change pe electrica? Teach me, master!

Răspuns utilizator avertizat