| Joanne_1370 a întrebat:

dragi cititori. Am o intrebare intr'ale muzicii si anume: de ce nu e bine la un concurs de cantat (bineinteles, vocal), sa bati ritmul cu piciorul? ...si daca e bine pentru un concurs ca melodie ritmata sa canti ceva gen: Adele-Rolling in the deep? fundita si vot :*

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Poti sa bati ritmul cu piciorul, dar sa nu exagerezi, arata penibil.Eu imi bateam ritmul cu degetul mare de la picior.
Gandeste-te ca daca ai un pantof si bati ritmul pe podea o sa se auda mai tare ritmul decat vocea.
Melodia nu este rea,dar nu mi se pare prea impresionanta,totusi este un concurs,ai nevoie de ceva greu,ceva impresionant,ceva special,emotional,etc.
Daca ai voce si crezi ca poti canta bine, interpreta, etc eu iti recomand urmatoarele melodii :
http://www.youtube.com/watch?v=uGthVEza97U
http://www.youtube.com/watch?v=rk-fmvxmh1E&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=AT82udt6j8M

Cel mai mult ti-as recomanda Caruso,dar este foarte grea de cantat.

Apropo,ritmul ti-l poti bate prin miscari ale mainilor,fetei,capului,umerilor,etc facand impresia ca dansezi. Daca te uiti la multi muzicieni,isi misca parti ale corpului exact pe bataia ritmului, dar este foarte greu si daca nu poti controla asta, o sa arati penibil.Desigur,este valabil doar in cazul in care pastrezi un ritm,de multe ori,in special cand se canta live,instrumentistii se tin dupa ritmul tau,tu ca solista nu trebuie sa tii un ritm,doar sa parcurgi melodia(unele melodii pot avea multe cadente) cum simti pe moment.
Sunt multe, este foarte greu, ai nevoie de ani multi de experienta pentru a intelege muzica si totul sa vina de la sine.
Succes la concurs. Poate ne pui si noua o inregistrare sa ascultam si noi.

6 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Admitere la scoala de muzica.Acum 10 ani si ceva.

| Dragosh9988 a răspuns:

Melodia a avut un rating f f mare, dar nu este bine sa batzi cu piciorul deoarece se intelege ca te folosesti de alte tonuri la muzica, si juriul nu apreciaza. Alege o melodie in romana sau una la care crezi ca ti-se potriveste vocea dar nu Adele!

| Joanne_1370 explică:

Dragosh_6806, ideea e ca mi se potriveste Adele pe voce. Da-mi tu idei, bineinteles daca poti si daca vrei, de melodii ritmate.

| Joanne_1370 explică:

De fapt e o admitere la scoala de arte, unde trebuie sa cant o piesa lenta si una ritmata si la ritmata greu am gasit... :-s >big grin

| Ecea a răspuns (pentru Joanne_1370):

Aa,eu ma gandeam la ceva mai profesional. big grin
Acolo nu se cer prea multe, poti canta cam orice, eu am cantat "o vioara mica de-as avea" rolling on the floor

| Joanne_1370 explică (pentru Ecea):

La ce scoala de arte? laughing si asta cand? rolling on the floor