| XZX213 a întrebat:

am o chitara acustica dar cred ca ceva e ineregula cu ea. cele 3 corzi mai groase sunt facute din metal de culoare galbena iar urmatoarele 3 cele subtiti din alt metal ceva inchis la culoare. Ideea este ca arata diferit materialul primelor de cel al ultimelor. si in plus cand incerc sa cant la cele subtiri adica pun degetul pe grif nu se aude decat un sunet estompat fata de cele groase unde se aude bine. e ok asa? sau are o problema si trebuie schimbate corzile?

Răspuns Câştigător
| Cristina1412 a răspuns:

Buna. Cele 3 corzi de sus, cele groase, sunt cu bas, MI, LA, RE, urmatoarele sunt SOL, SI, MI si nu sunt cu bas, de aceea ti se pare. Dar asa are corzile orice chitara. Nu-ti face griji!