| Parkmin a întrebat:

AM o problema cu chitara de cateva zile se aude un bazait ciudat la corzi si am acordat-o si tot se aude, care e problema FUNDA MARE ...HELP

6 răspunsuri:
| Mony_4137 a răspuns:

Si eu am patit asta. Am acordat-o cu un acordor si tot se auzea un bazait enervant. Am lasat corzile cat s-au putut si am cumparat si baterii noi la acordor, apoi am acordat'o.Deci una dintre astea sigur au ajutat, si inclin sa cred ca acordoru a fost problema.

| Parkmin explică:

Corzile de la chitara sunt noi...deci nu nunt vechi(sunt de o luna)HELP

| Eunyce a răspuns:

Studiaza corzile, probabil s-au "rarit"ca sa spun asa.Le poti schimba, asta fiind singura solutie.Pt ca de reparat nu mai ai sanse.
Sau, inseamna ca nu aplici suficienta presiune. Suna prea deschis? Înseamnă că nu opreşti uniform una sau mai multe corzi. Schimbă poziţia mâinii, foloseşte-ţi şi degetul mic sau evită deocamdată să incluzi în acorduri corzile-problemă, până vei mai repeta puţin.

Cu drag.

| tpb a răspuns:

Salut,
Cred ca ai o problema cu corzile, sunt desprinse...sau nu e acordata bine...

| tpb a răspuns:

Ar mai fi o solutie sa nu le lesi sa putrezeasca si sa bata praful...In concluzie pot fi muldare o_O

| Ili_4785 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat problema asta acolo de unde se acordeaza chitara sunt niste suruburi incearca sa le strangi putin dar nu mult