| iulain13 a întrebat:

va rog mult mult de tot ajutati-ma, dau funda!
Mi-am cumparat acum cateva zile o chitara acustica noua(n-am mai cantat la chitara vreodata), dar eram innebunit inainte sa-mi cumpar ca voi invata si voi face coveruri, etc.) ..am acordat chitara..cu tunere de pe smartphone..si na..suna bine dar se dezacordeaza rapid. daca ma uit dupa vreo o ora daca-i acordata ..se tot slabesc corzile si trebuie iar sa strang cuisoarele..ma rog..nu asta-i problema aia grava. Faza e ca chitara mea are ceva, sa zicem ca pun acord pe E subtire, si influenteaza sunetul doar acelei corzi, si pe youtube la toate chitarile pe care le vad, daca pui acord pe orice coarda..se influenteaza toate celelalte. Nu inteleg de ce la mine nu merge.
Si asta-i a 3-a problema, imi ia 10 minute sa pot face un acord usor..sa zicem "C" (coard 2, fret 1. Coarda 4 fret 2. Coarda 5 fret 3), si stati putin sa va explic : la mine ca sa-mi iasa o coarda bine trebuie sa pun degetul exact langa liniuța aia care desparteste freturile ca de nu se aude bazait, si nu trebuie sa ating nici alte corzi deloc, si trebuie sa tin si apasat tare tare, e greu sa fac asta cu o coarda dapoi la 3 corzi..in freturi diferite..simt ca'mi rup degetele si tot e imposibil. Si de exemplu : am de tinut degetul pe doua corzi una sub alta..in acelasi fret. iarasi imi e imposibil ca trebuie sa tin degetele unul peste altu..si nu-mi incap fara sa ating alte corzi..si apasate ca sa se auda bine..si langa liniuta..si perpendiculare, nu pot deloc. Va rog mult ajutati-ma! Cu fiecare problema si lamuriti-ma, mi-a murit tot entuziasmul dupa ce am vazut ca nu merge cum ar trebui :/

3 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Inseamna ca nu-i facuta pentru tine chitara daca ti-a murit entuziasmul. Eu am inceput pe o chitara de acum 30 de ani (tu ai noua), fara cateva corzi (tu macar ai toate corzile) si cu actiunea inimaginabila, deci rugam pe inca altcineva sa apese cu mine pe coarda pentru a suna, la tine nu cred ca e cazul, bai si tot imi imaginam ca o sa ajung sa fiu cel mai bun daca exersez, chiar daca existau saptamani la rand fara niciun progres. sa te lamuresc cu problemele tale. E normal sa se dezacordeze chitara, mai ales daca e si ieftina. La a 2-a intrebare, credea-ma ca am incercat 5 minute sa o deslusesc, dar n-am reusit. Iar a 3-a problema e clara, lipsa de exercitiu in pana mea, mi-a luat o luna cred ca sa invat primul acord, oricum nu acordurile se invata la inceput, asta-i cea mai mare prostie. Acordurile sunt chiar grele pentru incepatori, 2/3/4 degete puse neaparat unde trebuie si in acelasi timp, iar apoi si schimbate cu alte pozitii. E chiar greu, personal cand invat pe cineva, ii dau melodii extrem de usoare, si mai important, nu ii oblig s-o cante bine, doar cat sa reuseasca sa apese acolo calumea, sa formeze deprinderile de baza. Si culmea, invata melodii dupa 15 minute de exercitiu la chitara, pe cand tu si alti oameni care invata acorduri, o sa invatati dupa luni, ca si minelaughing. Oricum, cei pe care-i invat au un avantaj, ii las pe una din electrice, si e mult mai usor, isi aud si greselile ma vad si pe mine exact cum cant, e chiar cea mai usoara metoda sa inveti ceva.

| iulain13 explică (pentru Thunderstruck):

Pai..nu stiu cum sa-ti explic in legatura cu a doua problema... Daca pun "em" ar trebui sa se schimbe sunetul la toate cele sase corzi..sau doar la a patra si a cincea (din care-i format acordul). pe youtube vad ca se schimba la toate corzile.dar la mine numai la alea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru iulain13):

Em (pe romaneste mi minor) e format din E b e g b e (mi, si, mi, sol, si, mi), deci observam ca se schimba sunetul a doar doua corzi fata de starea initiala a lor, fara nicio alteratie (E a d g b e). Deci e clar ca doar a 4-a si a 5-a coarda se schimba, nu are ce altceva. Desgiur, exista mi minor si in alte 100 de pozitii, unde se pot schimba chiar toate corzile, dar daca te referi la cel in prima pozitie (0 2 2 0 0 0) e clara treaba.