| Cipy23 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, care este deiferenta dintre o nota muzicala cu coada in sus si aceeasi nota muzicala dar cu coada in jos? De exemplu in imaginea aceasta http://www.lectii-de-chitara.ro/......rtativ.bmp
care este diferenta dintre a doua si a treia nota de pe primul portativ?
Multumesc anticipat! Chiar am nevoie de ajutorul vostru... dau funda pentru cine ma ajuta :)

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Pai e foarte usor. Cele 2 note sunt diferite in cazul asta. Ideea e ca doar punctul conteaza unde e, codita are doar rol estetic, daca ne uitam doar la orientarea ei in plan vertical. In general daca nota e prea sus pe portativ, se pune in jos codita, pentru a nu depasi cu mult ultima linie din portativ, si invers, daca e prea jos nota, codita se pune in sus.

| Cipy23 explică (pentru Thunderstruck):

Mersi chiar mi-a fost de ajutor big grin

2 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Si ca sa nu intelegi gresit, cele 2 note din exemplul tau sunt ambele MI-uri, dar asta e doar o coincidenta.