| MyWorld a întrebat:

Deci, m-am hotarat s'imi iau chitara electro-acustica sau acustica, imi puteti spune ce trebuie sa aiba chitara ca sa imi dau seama ca e buna? pls? ai mai am o intrebare, am vazut ca sunt doua feluri de acustica/electro-acustice, unele au un fel de gaura in cutia de rezonanta, iar altele nu, care este scopul acestei gauri? si care ar fi o alegere mai buna pentru un incepator?
PS: dau vot bun la toti care dau macar ceva folositor!

2 răspunsuri:
| VadSuneteAudCulori a răspuns:

Pai gaura aia e pentru cablu(chitara electro-acustica), mai are pe cutia de rezonanta si egalizatoare, cu 2-3-4 benzi.Cea acustica nu are nici loc pentru cablu nici egalizatoare.Poi ca sa iti dai seama daca e buna cea electro acustica, trebuie sa o bagi la curent, sa se auda frumos si sa mearga benzile cu egalizatoare...papawave

| 2gingers0souls a răspuns:

Daca are cutie de rezonanta, sigur are gaura. Chiar si cele de la Ovation au gauri, altfel dispuse, dar nu am vazut chitara acustica/electro-acustica fara gaura in cutia de rezonanta. Sincer brandul in general iti da si calitatea unei chitare, desi nu as recomanda multe alte domenii unde se aplica principiul asta. Dar daca mergi pe Fender/Takamine sau chiar si un Ibanez ceva mai scump, n-ai cum sa dai gres. Cat despre acustica vs electro-acustica... mergi mai bine pe acustica simpla, se aude mai bine overall decat o electro-acustica la aceeasi categorie de pret, (electro-acusticele au un placaj mai aparte in cutia de rezonanta). Daca o sa te decizi pe viitor sa-ti amplifici sunetul de acustica, vor fi solutii si pentru asta (sunt pickup-uri speciale pentru ele). Pentru inceput poti sa iti iei un Fender CD-60 sau o Takamine G320 (recomand poate chiar putin mai mult Takamine). Astea fiind spuse, have fun playin'.